Witam serdecznie!
Domyślam się, jak bardzo ciągłe znużenie i senność obniżają jakość Pani życia i codziennego funkcjonowania. Dlatego dobrze byłoby w miarę szybko wyjaśnić przyczyny tych symptomów.
Niestety, niemożliwa jest diagnoza na odległość, a nawet niewielka sugestia, gdyż podała Pani bardzo niewiele szczegółów. Jeżeli chodzi o wyniki insuliny, ich interpretacja wymagałaby wiedzy na temat okoliczności badania, to znaczy, czy wykonywała je Pani na czczo, czy po posiłku, ewentualnie ile czasu po posiłku? Jeśli uzyskany poziom jest poza normą, którą podano wraz z wynikami badania, należałoby skonsultować się ze specjalistą diabetologiem, w celu dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy lub insulinooporności.
W odniesieniu do wyników FT3 (wolnej trijodotyroniny) i FT4 (wolnej tyroksyny) sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdyż zakres norm zależy od wieku pacjenta, płci oraz metody badawczej przyjętej przez dane laboratorium. Dodatkowo, lekarz ocenia wyniki w połączeniu z badaniem TSH (hormon tyreotropowy przysadki), o którym Pani wspomniała oraz analizując dokładnie opisywane przez pacjenta objawy. Dopiero pełny obraz sytuacji pozwala wysnuć wnioski, czy badana osoba doświadcza problemów z funkcjonowaniem gruczołu tarczowego.
Zmęczenie i chroniczna senność są to objawy nieswoiste, czyli ich przyczyny mogą być bardzo różnorodne. Istotnie, mogą być związane z niedoczynnością tarczycy. Wówczas często pojawiają się również takie symptomy, jak nadmierne wypadanie włosów, sucha skóra (zwłaszcza widoczne jest to na łokciach i kolanach), zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, tzw. mgła mózgowa (inaczej brain fog), zaparcia, rozregulowanie cyklu miesiączkowego, sińce pod oczami, zatrzymywanie wody w organizmie, przybieranie na wadze.
Inne możliwe przyczyny utrzymującej się senności to choroby wirusowe, bakteryjne, inne zaburzenia hormonalne. Dlatego proponowałabym konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu i wykonanie pakietu badań takich jak: morfologia krwi, CRP, próby nerkowe i wątrobowe, poziom elektrolitów, żelaza, ferrytyny, TSH, kwas foliowy, B12, badanie EKG. Na podstawie wyników tych badań lekarz zaproponuje dalszą ścieżkę postępowania, być może wizytę u innego specjalisty.
Należałoby również pamiętać, iż tego typu objawy mogą się pojawić w sytuacji pogorszenia psychicznego funkcjonowania. W związku z tym, gdyby nie udało się ustalić przyczyny medycznej, pomocna mogłaby okazać się konsultacja z psychologiem w kierunku przyczyny psychosomatycznej.
Parę słów więcej na temat przewlekłego zmęczenia znajdzie Pani w artykułach:
• https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene
• https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie
Pozdrawiam i życzę powrotu sił.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego odczuwam ciągłe zmęczenie mając 30 lat? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak diagnozować ciągłe zmęczenie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego odczuwam ciągle zmęczenie mimo młodego wieku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego cierpię na ciągłe zmęczenie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak rozumieć te wyniki badań tarczycy u 21-latka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaka jest u mnie przyczyna zmęczenia i wypadania włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co powoduje ciągłe zmęczenie, sennoość i rozdrażnienie? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Czy te wyniki badań wskazują na problemy z tarczycą? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy te problemy emocjonalne są związane z tarczycą? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy te wyniki badań mają związek z ciągłym zmęczeniem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Badanie fT4 - co to jest, wskazania, normy i interpretacja wyników
FT4 to badanie, które ma na celu pomiar całkowitej
FT3 - cel i przebieg badania, wyniki
Badanie poziomu FT3 zleca się, by zdiagnozować cho
Przewlekłe zmęczenie, wzrost wagi, problemy trawienne? To może być niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy to najczęstsze zaburzenie p