Dlaczego ciągle jestem zmęczona i śpiąca?

Zrobiłam badania krwi i martwi mnie wynik insuliny, ktory wyniósł 12. Mam tez pytanie odnosnie badan tarczycy: czy ft3 wynoszace 3.37, a ft4 1,08 to dobre wyniki? Zapomniam zrobic badania tsh. Dodam, ze od dluzszego czasu jestem bardzo zmeczona, spiaca, wypadaja mi wlosy w naprawde duzej ilosci. Mam 21 lat i jestem kobietą
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Domyślam się, jak bardzo ciągłe znużenie i senność obniżają jakość Pani życia i codziennego funkcjonowania. Dlatego dobrze byłoby w miarę szybko wyjaśnić przyczyny tych symptomów.

Niestety, niemożliwa jest diagnoza na odległość, a nawet niewielka sugestia, gdyż podała Pani bardzo niewiele szczegółów. Jeżeli chodzi o wyniki insuliny, ich interpretacja wymagałaby wiedzy na temat okoliczności badania, to znaczy, czy wykonywała je Pani na czczo, czy po posiłku, ewentualnie ile czasu po posiłku? Jeśli uzyskany poziom jest poza normą, którą podano wraz z wynikami badania, należałoby skonsultować się ze specjalistą diabetologiem, w celu dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy lub insulinooporności.

W odniesieniu do wyników FT3 (wolnej trijodotyroniny) i FT4 (wolnej tyroksyny) sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdyż zakres norm zależy od wieku pacjenta, płci oraz metody badawczej przyjętej przez dane laboratorium. Dodatkowo, lekarz ocenia wyniki w połączeniu z badaniem TSH (hormon tyreotropowy przysadki), o którym Pani wspomniała oraz analizując dokładnie opisywane przez pacjenta objawy. Dopiero pełny obraz sytuacji pozwala wysnuć wnioski, czy badana osoba doświadcza problemów z funkcjonowaniem gruczołu tarczowego.

Zmęczenie i chroniczna senność są to objawy nieswoiste, czyli ich przyczyny mogą być bardzo różnorodne. Istotnie, mogą być związane z niedoczynnością tarczycy. Wówczas często pojawiają się również takie symptomy, jak nadmierne wypadanie włosów, sucha skóra (zwłaszcza widoczne jest to na łokciach i kolanach), zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, tzw. mgła mózgowa (inaczej brain fog), zaparcia, rozregulowanie cyklu miesiączkowego, sińce pod oczami, zatrzymywanie wody w organizmie, przybieranie na wadze.

Inne możliwe przyczyny utrzymującej się senności to choroby wirusowe, bakteryjne, inne zaburzenia hormonalne. Dlatego proponowałabym konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu i wykonanie pakietu badań takich jak: morfologia krwi, CRP, próby nerkowe i wątrobowe, poziom elektrolitów, żelaza, ferrytyny, TSH, kwas foliowy, B12, badanie EKG. Na podstawie wyników tych badań lekarz zaproponuje dalszą ścieżkę postępowania, być może wizytę u innego specjalisty.

Należałoby również pamiętać, iż tego typu objawy mogą się pojawić w sytuacji pogorszenia psychicznego funkcjonowania. W związku z tym, gdyby nie udało się ustalić przyczyny medycznej, pomocna mogłaby okazać się konsultacja z psychologiem w kierunku przyczyny psychosomatycznej.

Parę słów więcej na temat przewlekłego zmęczenia znajdzie Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie

Pozdrawiam i życzę powrotu sił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego jestem ciągle zmęczony?

Witam od kilku lat zmagam się z problemem zmęczenia. Jestem bardzo śpiący mimo że normalnie śpię. Potrafię zasnąć wszędzie . Tak naprawdę jestem w stanie wypić kilka kaw zapić energetykiem i dalej pójść normalnie spać. Badania na cukrzyce i Tsh miałem robione i wszystko jest w normie. Jestem dawcą krwi więc nie mam jakichś problemów zdrowotnych. Bardziej to wygląda jak by mój organizm w ogóle się nie regenerował podczas snu. Czy to może przyczyną takiego zmęczenia i ospałości jest nadwaga ?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
Bardzo często przyczyną nadmiernego zmęczenia jest nieprawidłowa dieta i styl życia. Jeśli nie dba Pan o dostarczanie odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia lub dostarcza ją w niekorzystnej formie (np. dużych ilości cukru), organizm nie będzie w stanie efektywnie funkcjonować.
Oczywiście jest to tylko jedna z możliwych przyczyn, ale z doświadczenia wiem, że odgrywa ogromną rolę. Polecam więc przyjrzeć się jednocześnie i Pana zdrowiu i diecie/stylowi życia.
Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia,
Marek Aleksander Przondo
Dyplomowany dietetyk
http://dietetyczny.guru/
http://facebook.com/dietetycznyguru/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego jestem ciągle zmęczona?

Mam 18 lat i zmagam się z pewnym problemem od chyba roku. Chodzę do 3 klasy liceum (chodzę do ekonomika 4-letniego) i ciągle jestem zmęczona. W szkole nie mam żadnych przyjaciół, więc na lekcjach i przerwach siedzę sama. Kiedy wracam do domu, jem obiad, poczym kładę się na łóżku. Nie mam motywacji do niczego. Nie daję rady się uczyć, nie mam nawet siły by odrobić zadanie domowe. Oceny mam średnie - na koniec roku zapewne będę mieć z większości 3. Przez kilka miesięcy nie cieszyły mnie moje pasje, jakimi są rysowanie i pisanie. Jestem na profilu tech niczno-artystycznym, więc rysowanie jest dla mnie bardzo ważne. Nie miałam przez ten czas na to ochoty. Na szczęście to wróciło, gdyż spowrotem mam chęci do rysowania i pisania, jednak nadal jestem wiecznie zmęczona. Nie miałam żadnych przyjaciół od samego początku liceum. Po za tym, moja sytuacja w domu również nie wygląda za ciekawie. Miałam wspaniałe dzieciństwo, lecz z wiekiem zaczęło się to psuć. Mieszkałam z okropnym ojcem, którego zaczęłam się jeszcze bardziej bać, kiedy to skończyłam 11 lat. Krzyczał na mnie i na mamę, wyzywał mnie i kontrolował. Kiedy miałam przyjaciółkę w podstawówce, to twierdził że to strata czasu i że mam się skupić na nauce. Gdy straciłam moich wszystkich przyjaciół, nie miałam już żadnego wsparcia. Żyłam w ciągłym strachu i zamknęłam się w sobie. Byłam wysyłana do psychologa, lecz mój ojciec zamiast mnie wspierać, krzyczał że jestem nienormalna. Na szczęście mnie nie bił. Kiedy się wyprowadził, odetchnęłam z ulgą, lecz mój problem z niską samooceną nie zniknął. Zmęczenie dopadło nie dopiero w wieku 17 lat i trwa do dzisiaj. Do tego czuję mocną potrzebę posiadania przy sobie bliskiego przyjaciela, z którym mogłabym porozmawiać, który by mnie rozumiał. Tyle że ja nie potrafię go znaleźć, gdyż jestem zbyt nieśmiała. Czy to może być depresja?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
Sądzę, że jak najbardziej może Pani cierpieć na depresję chociaż do jej zdiagnozowania potrzebny jest obszerniejszy wywiad. Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychiatry oraz umówienie się do psychologa psychoterapeuty, gdyż potrzebuje Pani psychoterapii. Pani przeszłość była bardzo trudna i to zrozumiałe, że odczuwa Pani potrzebę bliskości z drugą osobą. Podejrzewam, że Pani problemy są do przepracowania i w tak młodym wieku może jeszcze Pani zawalczyć o lepszą przyszłość dla siebie. Mam nadzieję, że uda się Pani wkrótce do specjalistów i zacznie stopniowo wychodzić z obecnego stanu.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty