Jak poradzić sobie z taką nadmierną sennością?

Witam, Dręczy mnie nadmierna senność, od kilu lat czas mojego snu wydłużył się do 13 godzin dziennie. Przed upływem tego czasu nie da się mnie dobudzić, a jeżeli wyjątkowo muszę wstać wcześniej to cały dzień jestem nieprzytomna. Jestem osobą bezrobotną, min. wydłużony czas snu uniemożliwia mi podjęcie normalnej pracy. Jakie badania powinnam wykonać żeby dowiedzieć się co mi dolega ? Co to mogą być za choroby ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zmęczenie, ciągła senność i długi nieprzynoszący odpoczynku sen to uciążliwe objawy i wyobrażam sobie, że bardzo utrudniają codzienność. Dobrze byłoby jak najszybciej zweryfikować, jakie są przyczyny tego stanu rzeczy.

Niestety senność to objaw nieswoisty, czyli jej źródło może leżeć w bardzo wielu i bardzo różnorodnych schorzeniach. Nie jest realne zdiagnozowanie jej przyczyn na odległość na podstawie bardzo krótkiego opisu sytuacji. Nie napisała Pani, czy cierpi na jakieś choroby przewlekłe, czy przyjmuje jakieś leki stałe, na co chorowała w przeszłości.

Proponuję zatem, by na początek odwiedziła Pani lekarza pierwszego kontaktu, aby wykonać podstawowe badania w celu wykluczenia lub potwierdzenia przewlekłych chorób wirusowych lub bakteryjnych, a także zaburzeń hormonalnych. Prawdopodobnie będą potrzebne takie badania jak: CRP, próby nerkowe i wątrobowe, poziom elektrolitów, żelaza i ferrytyny, glukozy, hormonów związanych z pracą przysadki i tarczycy - TSH (tyreotropiny) wraz z FT3 i FT4, kwasu foliowego, B12, a także EKG.

Na podstawie wyników ww. badań lekarz podejmie decyzję co do dalszej diagnostyki lub skieruje Panią do specjalisty np. diabetologa, endokrynologa, kardiologa.

Jeżeli wykona Pani badania i nie zostanie znaleziona żadna przyczyna medyczna, należałoby się również zastanowić nad ewentualnością podłoża psychosomatycznego Pani dolegliwości. Senność i utrzymujące się zmęczenie może być objawem trudności psychicznych. Wówczas warto skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą, by odzyskać pełną sprawność.

Zachęcam Panią również do lektury artykułów na temat przewlekłego zmęczenia wylistowanych poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie

Pozdrawiam ciepło i życzę powrotu do pełnego poziomu energii życiowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.