Czy takie objawy mogą być niepokojące?

Witam, od jakiegos czasu odczuwam zimno (nie zawsze) w pomieszczeniach pomimo ze na dworze jest ciepło, czasami leżąc w łóżku i oglądając coś potrafię zasnąć. Czy te objawy mogą być niepokojące?

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam,

Proponuję wizytę u lekarza POZ, który zbierze wywiad, zbada Panią oraz zleci odpowiednie badania diagnostyczne. Może też Pani wykonać na własną rękę morfologię krwi oraz podstawowe badania biochemiczne (TSH, glukoza na czczo, parametry wątrobowe i nerkowe) i z wynikami zgłosić się do lekarza w celu ustalenia dalszego postępowania.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

senność oraz wzmożone odczuwanie zimna to objawy nieswoiste – mogą towarzyszyć wielu chorobom czy zaburzeniom.

Natomiast tym, co się nasuwa jako pierwsze i podlega podstawowej diagnostyce, to choroby tarczycy, a szczególnie niedoczynność tego organu. Wiąże się ona ze zmniejszonym wydzielaniem hormonów (trójjodotyroniny i tyroksyny) odpowiedzialnych m.in. za przemianę materii czy gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz wiele innych. Tutaj odnajdzie Pani więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy.

Przewlekłe zmęczenie, senność i brak energii, zaparcia oraz tycie, sucha skóra i wypadające włosy obniżone libido i sztywność mięśni to tylko niektóre z wielu możliwych objawów niedoczynności tarczycy. Szczególnie alarmujące są podobne symptomy w sytuacji gdy w rodzinie zdarzały się już choroby tarczycy – wówczas mówimy o obciążeniu chorobą. Proszę zapoznać się z tym artykułem, pozna Pani inne objawy zaburzeń pracy tarczycy: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie.

Niezależnie od hipotetycznej przyczyny sugeruję konsultacje u lekarza z przychodni POZ – wskazane jest wykonanie morfologii z oznaczeniem poziomu żelaza i ferrytyny oraz poziomu TSH. Stężenie tego hormonu we krwi bada się zawsze w pierwszej kolejności przy podejrzeniu zaburzeń pracy tarczycy. Jeśli jest Pani zainteresowana, pod tym adresem przeczyta Pani o TSH i badaniach hormonalnych: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.