Hormony a zachowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tarczycę ma każdy z nas – jest to gruczoł położony na szyi, który reguluje szereg procesów zachodzących w organizmie ludzkim – między innymi steruje metabolizmem czy gospodarką wapniowo-fosforanową człowieka i wydziela hormony.

Natomiast tyreotropina, czyli TSH, jest hormonem, którego poziom we krwi wskazuje na prawidłową pracę tarczycy lub jej choroby. Przyjmuje się, że nie powinien on przekraczać poziomu 4,2 mIU/ml – to oznacza, że u Pani TSH jest znacznie podniesione.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Czy wskazuje to na niedoczynność tarczycy trudno ocenić tylko na podstawie jednostkowego wyniku badania, natomiast na pewno powinno skłonić Panią do wizyty u lekarza. Może to być internista z przychodni POZ, który na podstawie wyników badań, a także zebranego wywiadu oceni konieczność skierowania Pani do endokrynologa. Specjalista z kolei powinien zadecydować o szczegółowych badaniach, które wykluczą lub potwierdzą niedoczynność tarczycy czy zapalenie gruczołu tarczowego – chorobę Hashimoto.

Na ich temat może Pani dowiedzieć się więcej z naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie oraz https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty