Co takiego mam sądzić o moim tsh?

w ubiegłym roku skończyłam 51 lat. mój wynik TSH wynosi 0,42 w drugim badaniu po ok 3 miesiącach wynosi 0,55.co to oznacza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób udzielić precyzyjnej odpowiedzi na Pani pytanie, ponieważ wyniki badań zawsze należy konfrontować z zebranym wywiadem oraz wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wiek, choroby współistniejące czy występujące dolegliwości.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy.

Natomiast biorąc pod uwagę tylko poziom TSH, można domniemywać, że świadczy on o zaburzeniach pracy tarczycy – TSH u Pani jest bardzo niskie. Może to wskazywać na nadczynność tarczycy, chyba że tyreotropina jest niska z powodu zażywanych przez Panią leków (sterydy, lei antydepresyjne oraz farmaceutyki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona) czy też ma Pani takie choroby przewlekłe, jak np. niewydolność krążenia.

Niemniej taki poziom tyreotropiny jest wskazaniem do niezwłocznych konsultacji z lekarzem i pogłębienia diagnostyki, zwłaszcza jeśli towarzyszą Pani jakieś dolegliwości, np. nerwowość, nadpobudliwość, problemy trawienne itd.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.