Czy taki wynik TSH świadczy o niedoczynności tarczycy u 28-latka?

Witam, czy TSH wynik 4,361 to już niedoczynność tarczycy? Mam 28 lat. Mężczyzna. Objawy , które skłoniły mnie do badania to źle samopoczucie, senność, brak energii, ciągle mam wrażenie, że jest mi zimno. I częste rozdrażnienia . Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

normy przy badaniu TSH są bardzo szerokie i zależą od wielu czynników, w tym płci i wieku, ale także nie można ich interpretować w oderwaniu od określonych dolegliwości czy szerzej: samopoczucia pacjenta.

W Pana przypadku prawdopodobnie poziom tyreotropiny wykracza poza normę, co może wskazywać na niedoczynność tarczycy, choć żeby mieć pewność, co do takiej diagnozy, konieczne jest oznaczenie poziomu fT3 i fT4, a także przeciwciał anty-TPO i anty-TG, które mogłyby wskazać chorobę Hashimoto.

Objawy, które Pan opisuje – uczucie zimna, rozdrażnienie zmęczenie – to zaraz obok nadmiernego wzrostu wagi, problemów z przesuszeniem skóry czy spadkiem libido, najczęstsze dolegliwości towarzyszące zaburzeniom pracy tarczycy. Choć choroby gruczołu tarczowego ponad pięć razy częściej dotykają kobiet, to również mężczyźni mogą cierpieć z tego powodu.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/10-oznak-ktore-swiadcza-o-tym-ze-mozesz-miec-problemy-z-tarczyca.

W tej sytuacji sugeruję wizytę u endokrynologa, a także dalszą diagnostykę, o której zadecyduje specjalista. Być może nieodzowne będzie leczenie – nie należy bagatelizować tego problemu, ponieważ nieleczona niedoczynność czy zapalenie tarczycy mogą u mężczyzn prowadzić nawet do zaburzeń płodności.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-nieplodnosci-u-mezczyzn.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.