Czy taki wynik TSH oznacza, że w moim organizmie dzieję się coś niepokojącego?

Witam mam 25 lat od jakiegoś czasu dużo nabrałam na wadze i jestem ciągle zmęczona nie do życia... Wynik TSH to 4,320 ( norma 0,270 - 4,200 ) czy to oznacza że jest coś nie tak czy nie mam czego się bac?
KOBIETA, 25 LAT 2 miesiące temu

Dolegliwości w górach

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wynik TSH jest podwyższony – u młodych kobiet nie powinien przekraczać wartość 3,00 mIU/ml, a najlepiej by był bliżej dolnej granicy. Natomiast u Pani może wskazywać na niedoczynność tarczycy, choć tylko na podstawie jednostkowej wartości tyreotropiny nie sposób tego stwierdzić.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszone-tsh-przyczyny-niskie-tsh.

W rozstrzygnięciu czy ma Pani powody do obaw i czy wskazana jest dalsza diagnostyka pomocne byłoby określenie, czy ma Pani jakieś dolegliwości mogące wskazywać na niedomogę gruczołu tarczowego. Przy podniesionych wartościach zazwyczaj pojawia się nieuzasadniony wzrost wagi, sucha skóra, przetłuszczające się włosy czy senność i nadmierne zmęczenie.

W takim wypadku warto skorelować te dolegliwości z wynikami badań, a także oznaczyć pozom pozostałych hormonów tarczycy. Z kolei endokrynolog może zadecydować o wdrożeniu leczenia syntetyczną tyroksyną.

Więcej na temat tarczycy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy