Co może oznaczać nadmierna senność?

Witam. Mam problem z nadmierną sennością. Niekiedy przybierało to dość uciążliwą formę, mianowicie, w pewnych okresach sypiałam po 15 godzin co dzień, w ciągu wielu dni pod rząd. Po obudzeniu byłam w stanie funkcjonować całkiem normalnie przez kilka pierwsze godzin (ok. 3), po czym dotykała mnie ogromna senność (było to bardzo uciążliwe podczas studiów). To się zdarza "co jakiś czas" (dzięki bogu nie aż 15 a ok. 9 -12 godzin), rzekłabym, co kilka miesięcy. Szukałam wielu powodów, byłam z tym u lekarza rodzinnego, zlecono ogólne badania krwi - wszystko w normie. Nie otrzymałam żadnych leków/ suplementów ani innych skierowań na badania. Pod wpływem różnych sytuacji życiowych trafiłam do psychiatry, i przyjmowałam lek Mozarin. Brałam go przez pół roku, sypiałam regularnie ok. 98-10 g, choć mimo wszystko zmagałam się z sennością w ciągu dnia. Nadmierna senność strasznie doskwiera szczególnie zimą - wręcz mam wrażenie, że mój stan psychiczny totalnie się pogarsza przez tą senność brak słońca (widzę je może 10 min. dziennie w okresie zimowym, mam pracę siedzącą). Dodam, że zwykle mam niskie ciśnienie. Mimo 20 min marszu wypiciu kawy nadal nie mogłam oddać krwi w punkcie dawców z powodu zbyt niskiego ciśnienia. Zawsze podczas mierzenia ciśnienia w domu miałam poniżej normy (musiano mi mierzyć kilka razy pod rząd, bo przy pierwszym razie urządzenie niemogło wyłapać). Akurat przy wizycie u lekarza rodzinnego ciśnienie było w normie, więc "olano" moje narzekania. Mam 26 lat, nie palę, piję okazyjnie, bmi w normie, staram się ćwiczyć regularnie. Nie bardzo wiem jak mogę sobie z tym poradzić - piję kawę, ale nie mogę jej pić codziennie - podrażnia i przy regularnym spożywaniu skutkuje u mnie biegunką. Boję się tej zimy (głównie, że wrócą moje objawy depresji), dopiero uwolniłam się od psychiatry, nie chcę znów musieć przyjmować psychotropów. Pytałam psychiatrkę o lampy "antydepresyjne" - takie z dużym natężeniem światła - rzekła, że to nic wartego uwagi. Pytałam ją również o witaminę D (czy to jej niedobór może być u mnie skutkiem senności, nie miałam wykonywanych badań pod tym kątem) - jej odpowiedź w skrócie brzmiała że teraz taka jest moda na przyjmowanie tej witaminy i sugerowała bym nie zaprzątała sobie nią głowy. Chciałabym poznać opinię innych lekarzy. Jakie powinnam faktycznie podjąć badania? Jak sobie radzić? Chciałabym móc funkcjonować bez konieczności wspomagania się kawą lub energy drinkiem.

Witam Panią,
Jeżeli wyniki badań są w porządku, to opisane przez Panią objawy
mogą mieć podłoże emocjonalne czyli są natury psychologicznej.
Przyczyną nadmiernej często jest depresja lub dystymia.
które objawiają się właśnie spadkiem nastroju, ciągłym brakiem energii,
ogólnym osłabieniem, zmęczeniem, trudnościami w koncentracji ,
nadmierną sennością itp.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia.
Psychika i ciało stanowią integralną i współzależną całość .
Stany psychiczne człowieka zawsze oddziaływają
na procesy fizjologiczne i vice versa.
Wspomina Pani o stanach depresyjnych, zwłaszcza zimą.
Zatem przede wszystkim trzeba wyleczyć depresję.
Żeby skutecznie Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę
Pani problemu, dotrzeć do jego źródła i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Wskazane jest, aby Pani niezwłocznie skonsultowała problem
z psychoterapeutą i podjęła odpowiednią psychoterapię.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl