Co powoduje moją nadmierną senność?

Dzień dobry, mam 21 lat, jestem studentką. W ostatnim czasie zauważyłam u siebie nadmierną senność i zmęczenie. Fakt, że chodzę dosyć późno spać, ale nie raz tak było przez dłuższy czas i nic się złego nie działo. Do tej senności mam bóle głowy i zauważyłam, że dużo jem mimo tego, że cały czas chce się odchudzić. Mam niskie poczucie swojej wartości, jestem zmęczona i nie chce mi się prawie nic robić. Chwilę jestem wesoła, a później myślę cały czas o mojej wadze. Oglądam w internecie ładne chude dziewczyny i myślę, że też chciałabym tak wyglądać, ale ciężko jest mi się zmusić do czegoś. Zdarza się, że nie wstaję na zajęcia i śpię do 12.00, kładąc się o godzinie 23.00-24.00. Proszę o pomoc, bo i przy tym nauka wcale nie idzie dobrze, w sumie to w ogóle nie idzie:(

Witam serdecznie,

Nadmierna senność może być jednym z objawów depresji. Zdarza się, że jest jedynym lub dominujacym objawem zaburzeń nastroju, wówczas mówimy o tzw. depresji maskowanej. Do objawów depresji należą zaburzenia rytmu dobowego oraz wspomniane przez Ciebie zaburzenia koncentracji, obniżona samoocena, spowolnienie, izolowanie się od otoczenia.

Zastanawia mnie Twoja zaabsorbowanie tematem masy ciała i wyglądu oraz poczucie niedostatecznej kontroli nad przyjmowaniem posiłków. Tego typu objawy mogą wskazywać na zaburzenia odżywiania się. Zaburzenia depresyjne często towarzyszą bulimii i anoreksji.

Twój opis problemu jest dość krótki, więc trudno mi dokładnie zdiagnozować przyczynę Twoich objawów. Nadmierna senność i zaburzenia łaknienia mogą być związane również z zaburzeniami hormonalnymi, jak np. niedoczynność tarczycy.

W celu wyjaśnienia przyczyny Twoich objawów polecam wizytę u psychiatry. Możesz skorzystać z poradni zdrowia psychicznego lub prywatnej praktyki lekarskiej. Ponadto niektóre ośrodki akademickie oferują studentom konsultacje lekarskie i psychologiczne w ramach poradni studenckich.
Polecam Ci równiez informacje dostępne w naszym portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-juz-depresja

http://portal.abczdrowie.pl/test-na-depresje

http://portal.abczdrowie.pl/depresja-leczenie

Z pozdrowieniami