Jak z interpretować te wyniki przy tych objawach?

Witam. Nie do końca wiem gdzie skonsultować swoje wyniki badań więc zrobię to tutaj, tym bardziej że wydają się być poprawne, chociaż słyszałem że takie wyniki musi zinterpretować specjalista. Moim problemem jest senność, brak energii i nieodparta chęć położenia się do łóżka. Chciałem wykluczyć że przyczyną jest tarczyca. Moje wyniki: TSH 2,220 mlU/L (0,27-4,20) FT3 6,23 pmol/l (3,10-6,80) FT4 15,02 pmol/l (12,00-22,00) Z góry bardzo dziękuję za interpretacje. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Objawy, o których Pan pisze mogą mieć wiele przyczyn i nie zawsze wskazywać na jakieś poważne schorzenie. Dobrze, że wykonał Pan badania pod kątem zaburzeń tarczycy, jednak na pewno przydałoby się rozszerzyć diagnostykę.

Dolegliwości, takie jak senność, zmęczenie, czy brak energii do zwiększonej aktywności, mogą być spowodowane niedokrwistością, czyli anemią, niedoborami witamin, zwłaszcza tych z grupy B, nieprawidłową dietą, cukrzycą, czy chorobami tarczycy. Według przedstawionych wyników badań zaburzenia ze strony tarczycy, można by wykluczyć, aczkolwiek warto by było jeszcze wykonać poziom przeciwciał przeciwtarczycowych anty – TPO oraz anty- Tg. Przydatne mogłyby okazać się jeszcze takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, określenie poziomu prób wątrobowych, kreatyniny, glukozy, żelaza, sodu, potasu, ferrytyny oraz witaminy B12 w surowicy krwi.

Jeżeli na podstawie badań lekarz wykluczyłby choroby somatyczne, może przyczyna Pana dolegliwości leży po stronie czynników emocjonalnych. Wzmożone zmęczenie i brak energii mogłoby wynikać z przewlekłego stresu, który warunkuje prawidłowy sen i odpoczynek.

Z racji odległości, trudno jest określić dokładnie Pana stan zdrowia oraz przyczynę aktualnych dolegliwości. Zalecamy, zatem wizytę u lekarza internisty, aby pomógł odnaleźć przyczynę Pana objawów i zdecydował o dalszym postępowaniu.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierna-sennosc-hipersomnia

https://portal.abczdrowie.pl/zmeczenie-czy-anemia-jak-rozpoznac-ze-jestesmy-chorzy-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.