Jak rozumieć te wyniki badań tarczycy u 21-latka?

Witam. Nie do końca wiem gdzie skonsultować swoje wyniki badań więc zrobię to tutaj, tym bardziej że wydają się być poprawne, chociaż słyszałem że takie wyniki musi zinterpretować specjalista. Moim problemem jest senność, brak energii i nieodparta chęć położenia się do łóżka. Chciałem wykluczyć że przyczyną jest tarczyca. Moje wyniki: TSH 2,220 mlU/L FT3 6,23 pmol/l FT4 15,02 pmol/l Z góry bardzo dziękuję za interpretacje. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Brak energii, zmęczenie i chroniczna senność to objawy mocno utrudniające codzienne funkcjonowanie. Mogą mieć źródło w różnorodnych problemach zdrowotnych.

Istotnie, widnieją one na liście symptomów niedoczynności tarczycy, obok takich dolegliwości, jak nadmierne wypadanie włosów, zaparcia, przybieranie na wadze, sucha skóra, co widoczne jest najmocniej na kolanach i łokciach, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, niska odporność na zimno, spadek libido, zatrzymanie wody w organizmie, spadki nastroju. Czy obserwuje Pan jeszcze któreś z wymienionych objawów?

Podejrzewając problemy zdrowotne z tarczycą, diagnostykę rozpoczyna się od badań, których wyniki Pan wymienił. Oznaczamy poziom TSH (hormon tyreotropowy), które reguluje pracą gruczołu tarczowego oraz hormonów tarczycowych FT3 i FT4. Niestety, nie podał Pan zakresu norm, który otrzymał Pan wraz z wynikami hormonów tarczycy. Nie są one stałe, zależą od wielu pacjenta, jego płci i metody oznaczania wybranej w danym laboratorium. W tej sytuacji trudno będzie mi je zinterpretować. Wynik TSH jest na prawidłowym poziomie.

Nadmierna senność mimo przesypanej nocy nosi miano hipersomni. Inne (oprócz niewłaściwej pracy gruczołu tarczowego) możliwe przyczyny tej dolegliwości to przewlekły stres, niedobory witamin i mikroelementów, nieprzestrzegania zasad higieny snu, natłok obowiązków, depresja, cukrzyca, zaburzenia rytmu snu. Proponuję skontaktować się z lekarzem rodzinnym i wykonać kolejne badania, w celu diagnozy.

Więcej na temat hipersomni przeczyta Pan w poniższych artykułach, być może pomogą przygotować się do wizyty lekarskiej:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierna-sennosc-hipersomnia

https://portal.abczdrowie.pl/sennosc-w-ciagu-dnia-co-moze-byc-jej-przyczyna

https://portal.abczdrowie.pl/doskwiera-ci-sennosc-to-moze-byc-niedobor-witamin-i-mikroelementow

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do dobrego funkcjonowania na co dzień.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.