Co oznaczają te wyniki badań hormonalnych tarczycy u 30-latka?
Dzień dobry Proszę o interpretację wyników. TSH 0.464 Ft4 0.68 Ft3 2.49 USG tarczycy w porządku. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 30 LAT 9 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
Dziękuję za zadane pytanie.
Analizując Pana wyniki, warto zacząć od TSH, czyli hormonu tyreotropowego, który ma wartość 0.464. Wynik ten mieści się w typowym zakresie referencyjnym dla dorosłych, co zwykle wskazuje na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jednak wartość ta jest bliższa dolnemu zakresowi normy, co czasami może wskazywać na lekką nadczynność, zwłaszcza gdy towarzyszą jej inne objawy lub wyniki.
Wartości FT4 (wolnej tyroksyny) i FT3 (wolnej trójjodotyroniny) również są kluczowe w ocenie funkcji tarczycy (https://portal.abczdrowie.pl/hormony-tarczycy-rodzaje-badanie ). Podany przez Pana poziom FT4 wynoszący 0.68 może być uznany za niski w zależności od przyjętego zakresu referencyjnego w laboratorium, w którym przeprowadzono badanie. Podobnie FT3 na poziomie 2.49, bez podania zakresu referencyjnego, utrudnia jednoznaczną interpretację, ale może wskazywać na normalną funkcję tarczycy, o ile mieści się w normie. Dobrze, że USG tarczycy nie wykazało nieprawidłowości, co sugeruje brak widocznych zmian strukturalnych w tarczycy, takich jak guzki czy powiększenie.
Mając na uwadze powyższe informacje, ważne jest, aby wyniki badań zostały zinterpretowane w kontekście Pana ogólnego stanu zdrowia, obecności lub braku objawów oraz innych czynników, jak np. przyjmowanych leków. Niska wartość FT4 przy prawidłowym TSH i FT3 może wymagać dalszej diagnostyki i obserwacji (https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-chorob-tarczycy ).
Zachęcam do konsultacji tych wyników z lekarzem endokrynologiem, który może zaproponować dalsze badania lub dostosowanie ewentualnego leczenia w zależności od ogólnej oceny stanu gruczołu tarczowego.
Życzę zdrowia i spokoju w oczekiwaniu na dalsze konsultacje.