Na co wskazują te wyniki badań tarczycy u 27-latka?

Mogę poprosić o interpretację badań tarczycy? (Niedoczynność/Nadczynność)? TSH 4,52 (zakres referencyjny 0,38-5,33) T3F 5,57 (zakres referencyjny 2,50-4,30) T4F 0,85 (zakres referencyjny 0,65-1,48) Daje to objawy takie jak: silne zawroty i bóle głowy, szybko rosnące tętno przy najprostszych czynnościach, kłucie w sercu, w klatce piersiowej, przemęczenie.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za zadane pytanie.

TSH (hormony tyreotropowy) jest wydzielany w płacie przysadki. Jego zadaniem jest sterowanie funkcjami tarczycy na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Wysoki poziom TSH ma pobudzać, a niski zmniejszać wydzielanie hormonów T4 i T3 (głównie tyroksyny – T4) przez gruczoł tarczowy. Od oznaczenia TSH zaczyna się diagnostykę w przypadku podejrzenia problemów w działaniu tarczycy, nierzadko oznacza się od razu tzw. trójkę tarczycową.

Biorąc pod uwagę powyższe sprzężenie zwrotne, wyniki, które Pan zacytował, są nietypowe. Wysokie (prawie przy górnej granicy) TSH sugerowałoby niedoczynność tarczycy. Jednak w takiej sytuacji obydwa wyniki FT3 i FT4 byłyby niskie. W Pana wypadku FT3 jest powyżej normy.

Może to świadczyć o różnych nieprawidłowościach. Najprostsza z nich to zafałszowanie wyniku badania. Może do tego prowadzić przyjmowanie niektórych leków, nieregularne zażywanie tyroksyny (Euthyrox, Letrox), czy zażycie tyroksyny tuż przed badaniem. Do wzrostu poziomu FT3 może dojść po badaniach obrazowych z użyciem kontrastu lub na skutek leczenia metforminą, preparatami z jodem, heparyną, lekami przeciwpadaczkowymi, glikokortykoidami lub propranololem. Niektóre z pozostałych możliwości to ostra faza choroby Hashimoto, gru¬czo¬lak przy¬sad¬ki wy¬dzie¬la¬ją¬cy TSH lub opor¬ność na hor¬mo¬ny tar¬czy¬cy.

By wykluczyć lub potwierdzić ostrą fazę choroby Hashimoto należałoby oznaczyć poziom przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej anty-TG i anty-TPO.

Objawy, które Pan opisuje są adekwatne do stanu tyreoksykozy ( https://portal.abczdrowie.pl/tyreotoksykoza ) – czyli nadmiernej ilości hormonów tarczycowych w organizmie. Wyniki omawianych badań powinny być interpretowane w całym kontekście klinicznym. Dlatego sugeruję dość szybką wizytę u z lekarza endokrynologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i na podstawie wyników dalszej diagnostyki zaleci dalsze postępowanie. Gdyby okres oczekiwania na wizytę się przedłużał, proszę powtórzyć badania (by wykluczyć zafałszowanie wyników).

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.