Czy martwić się moimi hormonami?

Witam, chciałabym prosić o pomoc w interpretacji wyników. Jestem dziewczyną, mam 21lat. TSH 3.057 / Norma 0,3-4.0 FT3 5,50 / Norma 2,60-5.40 FT4 1,893 / Norma 0,89-1,72 Czy jest się czym martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zakładam, że do wykonania szczegółowych badań hormonów tarczycy skłoniły Panią jakieś dolegliwości – w takiej sytuacji niezależnie od przyjętych norm należy skierować się do endokrynologa. O chorobach tarczycy traktuje ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/10-oznak-ktore-swiadcza-o-tym-ze-mozesz-miec-problemy-z-tarczyca.

Normy dla TSH są bardzo szerokie, ale tak naprawdę u młodych kobiet powinny być bliżej dolnej granicy – a nie górnej. Z kolei niski poziom FT4 przy stosunkowo wysokim poziomie TSH może świadczyć o niedoczynności tarczycy (poziom FT4 przy prawidłowym stężeniu TSH powinien wynosić 10-25 pmol/l lub 8-20ng/l). Natomiast FT3 w korelacji z TSH nie wskazuje na niedoczynność – jego normy to 2,25–6 pmol/L, czyli 1,5 - 4 ng/L, zaś przy niedoczynności gruczołu tarczowego wynik FT3 powinien być poniżej 2,25 pmol/L, tj. 1,5 ng/L . Więcej o hormonach tarczycy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Zatem wysoki poziom TSH z jednoczesnym niskim stężeniem FT4 może także oznaczać niedobór jodu, a w niektórych przypadkach – niestety nowotwór. Dlatego wskazane są konsultacje endokrynologiczne oraz USG tarczycy, by powiedzieć coś więcej. Warto wiedzieć, że również nie zawsze wyniki badań hormonów tarczycy są miarodajne i niekiedy specjalista może zadecydować o konieczności powtórzenia ich.

Być może zechce Pani zapoznać się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.