Kiedy wykonać badanie hormonalne?
Witam, chciałabym zbadać podstawowe hormony tj estradiol, FSH, LH, progesteron, PRL. Podejewam u siebie zaburzenia hormonalne bo w drugiej połowie cyklu dokucza mi duża bolesność piersi (w tym pojawia się symetryczne, guzkowopodobne zgrubienie w piersi) oraz plamienie przy owulacji. Usg piersi, macicy i cytologia nie wykazały zmian. Pytanie czy powinnam zbadać hormony w 2-3 dniu cyklu czy po 14 dniu cyklu gdy występują te dolegliwości?

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
W pierwszej kolejności zachęcamy, by skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dokładnie oceni, które badania oraz w jakim czasie cyklu wykonać.
W przypadku parametrów LH oraz FSH, czas cyklu, w którym powinno się je oznaczyć to okres między 3. a 5. dniem. Natomiast analogicznie estradiol – między 12. a 14. dniem. Jeżeli chodzi o progesteron, hormon ten warto oznaczać między 21. a 25. dniem cyklu.
Należy podkreślić, że każdy wynik badania powinno się skonsultować z lekarzem.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami:
https://portal.abczdrowie.pl/badania-dodatkowe
https://portal.abczdrowie.pl/jakie-badania-profilaktyczne-warto-wykonywac https://portal.abczdrowie.pl/progesteron https://portal.abczdrowie.pl/lh