Czy powinnam się martwić tymi upławami?

Witam, jestem w 5-6 tygodniu ciazy, pierwsza wizyte kontrolną mam za 4 dni w czwartek. Wczoraj wieczorem na wkladce zauwazylam ciemne brazowe uplawy, bez żadnych innych objawow. Csy po2innam sie martwic?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciemnobrązowe, niewielkie plamienia są stosunkowo częste w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach ciąży. Zazwyczaj świadczą o niewielkich zaburzeniach hormonalnych, typowych dla okresu ciąży, lub wskazują na implantację zarodka.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/okres-w-ciazy-plamienia-niezagrazajace-ciazy-zagrozenia-poronienia.

Niestety bez badania nie sposób wskazać bezpośredniej przyczyn plamień, a także ocenić, czy mogą stanowić zagrożenie dla ciąży, a proszę pamiętać, że każde plamienie w okresie ciąży powinno być konsultowane z ginekologiem. Niekiedy ciemna wydzielina wskazuje na infekcję intymną – np. o charakterze bakteryjnym lub niedobór progesteronu, którego odpowiednie stężenie jest nieodzowne dla prawidłowego rozwoju ciąży i zarodka.

Jeżeli plamienie nie ustąpi lub nasili się, proszę nie zwlekać z wizyta u lekarza – może być konieczne wdrożenie suplementacji hormonu w postaci doustnej lub dopochwowej.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/niespecyficzne-uplawy-w-ciazy-zagrozenia-przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.