Czy te ciemne upławy w ciąży są niepokojące?

Witam. Jestem w 9tc od 2 dni mam ciemne upławy. Nie jest ich dużo. Tydzień temu na wizycie było wszystko w porządku. Czy muszę się martwić?Czy jest to normalne? Jestem w 3 ciąży z pierwszymi nie miałam problemu.
KOBIETA, 33 LAT 12 miesięcy temu

Czego unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Właśnie wtedy powinna ona szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

kolor upławów świadczy prawdopodobnie o tym, że są podbarwione krwią – jeżeli zaobserwowała Pani kolor ciemnoczerwony lub brązowy, sugeruję konsultacje ginekologiczne. Tutaj więcej na temat plamień w okresie ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Choć nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych w ciąży nie musi oznaczać niczego niepokojącego, to jednak wszystkie odstępstwa od normy (to jest prawidłowej, bezbarwnej wydzieliny lub koloru mlecznego) powinny być zgłaszane ginekologowi prowadzącemu ciążę.

Być może wydzielina ta świadczy o postępującej infekcji intymnej np. pochodzenia bakteryjnego lub nadżerce czy występowaniu krwiaków. Trudno to ocenić tylko na podstawie Pani opisu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niespecyficzne-uplawy-w-ciazy-zagrozenia-przyczyny.

Inną możliwą przyczyną takich plamień jest niedobór progesteronu lub nieznaczne złuszczanie się endometrium, co możliwe jest na początku ciąży. Zachęcam do przeczytania wskazówki naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-w-ciazy-czy-to-grozne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy