Co mam robić przy tych krwawieniach w ciąży?

Dzień dobry. Jestem w 6 tygodniu ciąży. Na początku miałam upławy o kolorze żółtym różnie czasami dość wodniste, czasem mniej. Z racji tego iż to moja pierwsza ciąża , nie wiedziałam czy to normalny objaw, więc zadzwoniłam do lekarza. dostałam luteine. Upławy nie minęły. Na kolejnej wizycie lekarz , nie zauważył nic niepokojacego, ale luteinę zamienił na duphaston i zapisał infectvagin. Teraz z kolei mam upławy dość obfite wodniste (bardzo rzadkie)koloru jakby przezroczystego, rzadko w odcieniu żółtego. Czy to normalne? Dodam, że choruje na nerwicę lękowa i nie chcę też non stop dzwonić do lekarza bo boje się, że w koncu przestanie traktować mnie poważnie.. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

upławy to niefizjologiczna wydzielina, która świadczy o infekcji i zwłaszcza w ciąży powinna być leczona. Żółte upławy najczęściej pojawiają się przy infekcjach bakteryjnych, a także przy rzęsistku pochwowym, warto jednak wiedzieć, że wówczas rzadko wydzielina jest jedynym objawem.

Jeżeli ginekolog nie widzi powodu do niepokoju, to niestety trudno podważać jego diagnozę, niemniej być może warto byłoby wykonać posiew wydzieliny z pochwy, który ma na celu określenie rodzaju ewentualnego patogenu będącego źródłem infekcji.

O infekcjach pochwy może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Natomiast w przypadku braku jakichkolwiek dolegliwości poza obfitą wydzieliną niewykluczone, że nie ma Pani powodu do obaw. Proszę pamiętać, że w okresie ciąży zwiększa się produkcja śluzu pochwowego – u niektórych kobiet jest to na tyle uciążliwe, że muszą posiłkować się podpaskami czy wkładkami o zwiększonej chłonności. Nie jest to jednak oznaka żadnych nieprawidłowości. Na ten temat warto porozmawiać z ginekologiem przy okazji następnej wizyty kontrolnej.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niespecyficzne-uplawy-w-ciazy-zagrozenia-przyczyny.

Gdyby jednak w miejsce upławów pojawiła się wydzielina krwista – w kolorze jasnoczerwonym lub brązowym – wówczas wizyta u lekarza wydaje się nieodzowna i nie należy z nią zwlekać.

O plamieniach w ciąży i zagrożeniach z nimi związanych przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/okres-w-ciazy-plamienia-niezagrazajace-ciazy-zagrozenia-poronienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.