Czy to ciąża czy jakaś infekcja?

Witam mam 20 lat dosyć często współżyje z chłopakiem, moje miesiączki są nieregularne i cykle to Max 21 dni miesiączki trwają 6 dni 7 dzień jest plamieniem (końcówka okresu) W maju dostałam okresu trwał 3 dni po czym dwa dni plamienia dodam jeszcze że mam upławy z pochwy zazwyczaj są normalne ale dzis 29.05.2020. Dostałam upławy żółta nieprzyjemna wydzielina. 14 dni od stosunku minęły. Czy może to być ciąża czy raczej jakaś infekcja?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
choć ciąża nie wyklucza infekcji i odwrotnie, to raczej w Pani sytuacji obstawiałabym infekcję intymną. Niestety nie napisała Pani, czy coś poza upławami budzi Pani niepokój i każe domniemywać ciążę – np. stosunek płciowy bez zabezpieczeń itp. Na wszelki wypadek warto zacząć od wykonania testu ciążowego, choć sugeruję również zapisać się na konsultacje ginekologiczne.
Wydzielina z pochwy w ciąży może być nieco bardziej obfita niż dotychczas, ale zasadniczo nie odbiega znacznie od prawidłowej wydzieliny sprzed ciąży – może być bezbarwna lub w kolorze mlecznym. Natomiast żółta wydzielina to upławy, które powinny zostać zdiagnozowane przez specjalistę. Zawsze, gdy wydzielina zmienia kolor, świadczy to o stanie chorobowym. W przypadku upławów koloru żółtego najczęstszym problemem jest waginoza bakteryjna lub nadżerka. W tym drugim wypadku dodatkowo występują plamienia śródcykliczne oraz bóle krzyżowo-lędźwiowe. Tutaj więcej na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-zolta-wydzielina-z-pochwy. Natomiast trudno mieć stuprocentową pewność tylko na podstawie opisu koloru upławów – warto zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się dodatkowe dolegliwości. Zanim wybierze się Pan do ginekologa, proszę pamiętać o właściwej higienie intymnej oraz o preparatach, które pomogą w przywróceniu równowagi mikrobiologicznej pochwy – są to probiotyki oraz płyny do higieny intymnej zawierające kwas mlekowy. Jeśli dolegliwości nie ustąpią, prawdopodobnie trzeba będzie wdrożyć leczenie antybiotykiem. Warto również zapoznać się z artykułem omawiającym problematykę profilaktyki nawracających infekcji intymnych: https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-nawracajacych-infekcji-intymnych. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.