Dlaczego mam te ciągłe upławy?

Witam serdecznie. Piszę z bardzo nurtującym pytaniem. Od dziecka, a właściwie od momentu kiedy zaczęłam dojrzewać mam problemy z upławami. A przynajmniej tak mi się wydaje. Cały czas niezależnie od tego czy są dni płodne, czy nie pojawia się wydzielina z pochwy. Powoduje to, że bielizna jest nią ubrudzona. Moja pochwa praktycznie ciągle jest mokra i wypływa z niej wydzielina. W zależności od tego czy jestem przed okresem lub po zmienia się jej konsystencja na bardziej zbitą i kleistą. Tworzą się takie kuleczki. Wydzielina jest zazwyczaj koloru białego i jest bezzapachowa, lub o delikatnym zapachu, który trudno zdefiniować. Zapach nie jest nieprzyjemny. Dbam regularnie o higienę. Nie mam takich objawów jak świąd czy wysypkę. Trudno jest mi jednak utrzymać tą higienę, zwłaszcza kiedy mam włoski w tych okolicach, gdyż po kilku godzinach bywają tym śluzem oblepione. Chodziłam wielokrotnie do ginekologa i pytałam o to, ale on twierdził, że jeśli jest coś nie tak to powinna wyjść nieprawidłowa cytologia. Wyniki cytologii mam zawsze prawidłowe. Mam jedynie stwierdzoną nadżerkę, oraz miałam kiedyś operację usunięcia torbiela z jajnika. Skąd takie objawy? Nigdy nie miałam problemów z zakażeniami pochwy, poza tym. Czasami ten śluz robi się szaro zielonkawy. Ale poza tym nie występują rządne objawy. Ostatnio trafiłam na artykuł o waginozie bakteryjnej. Czy tego typu schorzenia można zdiagnozować za pomocą cytologii?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wszelkie nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego czy pochwy o charakterze infekcji intymnej, czy to bakteryjnej lub wirusowej albo grzybiczej, może potwierdzić badanie czystości pochwy, cytologia, a niekiedy już samo badanie ginekologiczne.

Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/posiew-z-pochwy-wskazania-charakterystyka-wynik-badania.

W Pani przypadku niewykluczone, że nadprodukcja wydzielina pochwowej jest, choć uciążliwa, to fizjologiczna i niestety jedyne, co może Pani zrobić, to szczególnie dbać o higienę.

O prawidłowej wydzielinie z pochwy przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-zolta-wydzielina-z-pochwy.

W tym wypadku oczywiście nie jest to takie łatwe, gdyż nadmiar wydzieliny zmusza do używania wkładek higienicznych, które zazwyczaj pogłębiają problem i w ten sposób koło się zamyka. Z kolei brak lub wręcz przeciwnie – nadmiar higieny – może prowadzić do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej, a w efekcie: do infekcji intymnych (nadmiar wydzieliny temu służy).

Dopóki wydzielina jest bezwonna, nie ma Pani powodu do obaw, natomiast gdy zmienia kolor – tak jak Pani wspomina – na zielony, żółty czy pojawiają się białe, serowate grudki, wówczas jest to sygnał pojawienia się infekcji lub, być może, waginozy bakteryjnej.

O waginozie może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/waginoza-bakteryjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.