Czy takie upławy są powodem do zmartwień?

Witam. Odkąd pamiętam zawsze miałam problem z duża ilość upław, które miały nieprzyjemny zapach. Byłam z tym u ginekologa, zbadał mnie czy nie mam np. infekcji, ale wszystko było w normie. Dowiedziałam się tylko tyle, że być może po prostu mam taki organizm i nic na to nie poradzę. Jednak od paru dni zaczęło mnie to martwić, wydzielina stała się szara, zapach jest naprawdę nieprzyjemny i bardzo intensywny. Konsystencja jest różna, raz jest to po prostu śluz, a raz bardziej przypomina " serek". Upław jest na tyle dużo, że muszę nosić podpaski, ponieważ zdarzało się, że poplamiłam nawet spodnie, a dwa dni temu razem z nimi pojawiła sie krew (tylko tego jednego dnia). Dodam, że mam 18 lat, a miesiączki spodziewam się za około 2 dni. Jednak nie wydaje mi się, żeby to były zwykle upławy przed miesiączkowe. Czy mam powody do zmartwień? Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam, wydzielina z pochwy zmienia się zależnie od cyklu – zarówno jej zabarwienie, jak i ilość. U niektórych kobiet jest niemal niezauważalna, inne borykają się z problemem jej nadmiaru . Jednak jest to stan fizjologiczny dopóki nie pojawia się niepokojący zapach lub kolor. Niestety, kiedy pojawia się przykry zapach lub kolor inny niż zazwyczaj, tj. żółty, brązowy, szary – zazwyczaj jest to znak, że dzieje się coś niepokojącego i należy to skonsultować z lekarzem. Ginekologowi wystarczy czasem spojrzeć na śluz z pochwy, by wiedzieć z czym ma do czynienia, w innym wypadku konieczna jest pełna diagnostyka. Upławy zawsze świadczą o stanie zapalnym i zawsze należy szukać ich przyczyny. Szerzej o upławach i o tym, co znamionują w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy. Upławy szare o rybim, nieprzyjemnym zapachu mogą być spowodowane infekcją bakteryjną, którą należy jak najszybciej zacząć leczyć. Być może w momencie, kiedy lekarz badał Panią, nie miała Pani infekcji, więc badanie flory mikrobiologicznej nie odkryło żadnych patogenów. Niemniej wskazane jest, by niezwłocznie skontaktowała się Pani z lekarzem i ewentualnie powtórzyła badania – o tym zadecyduje już lekarz. Często zdarza się, że infekcje nawracają – sprzyja temu antybiotykoterapia, leczenie hormonalne, stres. Tutaj kilka przydatnych podpowiedzi, jak walczyć z nawracającymi infekcjami: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne. Warto wiedzieć, że nawrotom tym można zapobiegać, a profilaktyka jest równie ważna, co leczenie. Zarówno dieta, jak i dbanie o równowagę hormonalną oraz prawidłowe pH pochwy mają ogromne znaczenia dla zdrowia sfery intymnej u kobiet. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.