Co oznacza ten brązowy śluz w ciąży?

Jestem w 11 tygodniu ciąży, w zeszła środę dowiedziałam się, że dziecko żyje ale ma rozwuj na 7 tydzień i 3 dni. Nie dostaje żadnych leków, czekam na badania prenatalne. Z owego powodu.. Jest to moja 2 ciąża. Dziś zauważyłam gesty śluz w kolorze brązowego, który miałam pod koniec ciąży 1wszej. Teraz się martwię. Zastanawiam się czy mógł spowodować stosunek. Czy inna oznaka. Mam 29 lat

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brązowe plamienia pojawiają się stosunkowo często w I trymestrze ciąży i nie zawsze oznaczają, że dzieje się coś złego. Nie mają też związku ze stosunkiem płciowym, ponieważ kolor wydzieliny wskazuje raczej na starą krew, a nie świeży uraz spowodowany penetracją pochwy. Jeżeli lekarz nie nakazał spoczynkowego trybu życia i abstynencji seksualnej, to nie ma Pani powodu, by unikać seksu. Być może zainteresują Panią odpowiedzi naszych ekspertów na pytanie o przyczynę krwawień na wczesnym etapie ciąży: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lekkie-plamienie-w-pierwszym-trymestrze-ciazy.

Plamienia mogą być oznaką niedoboru progesteronu, który jest hormonem niezbędnym do prawidłowego rozwoju ciąży. Jeżeli lekarze podejrzewają jego braki w organizmie lub biorą pod uwagę zwiększone ryzyko poronienia u kobiety, przepisują syntetyczny hormon w postaci doustnej lub dopochwowej. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Sugeruję więc, by niezwłocznie skonsultowała się Pani z ginekologiem prowadzącym ciążę. Po badaniu ginekologicznym i/lub USG będzie w stanie podjąć decyzję o dalszym postępowaniu. Więcej o plamieniach w ciąży w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.