Czy ten brązowy śluz w ciąży jest powodem do obaw?

Dzień dobry, Aktualnie jestem w 31 tygodniu ciąży. Dzisiaj rano na wkładce pojawiło się bardzo jasne brązowe zabarwienie potem podczas sikania zauważyłam ze na papierze zebrał sie jasny brązowy śluz. Czy jest to powód do niepokoju ? Czy powinnam skontaktować się z lekarzem ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, ponieważ znajduje się Pani w wyjątkowym stanie, należy obserwować swój organizm ze wzmożoną czujnością. Upławy zawsze są powodem stresu, a przyczyn plamienia może być wiele. Często są objawem fizjologicznym, jednak warto skonsultować to (choćby telefonicznie) z ginekologiem prowadzącym ciążę. Szczególną uwagę powinna Pani zwrócić na to, czy upławom towarzyszą inne objawy, takiej jak na przykład bóle brzucha czy skurcze. Więcej o plamieniach w ciąży w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/okres-w-ciazy-plamienia-niezagrazajace-ciazy-zagrozenia-poronienia. Brązowy śluz oznacza, że znajduje się w nim krew. Może to być spowodowane infekcją bakteryjną lub wydobywaniem się tzw. czopa śluzowego. Obie te sytuacje wymagają jak najszybszej konsultacji ginekologicznej. Inne przyczyny mogą mieć związek np. z nadżerką – zachęcam do zapoznania się z sugestią naszego eksperta w tym miejscu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowy-lub-kremowy-sluz-w-31-tygodniu-ciazy-co-to-moze-byc. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.