Z jakiego powodu pojawił się ten śluz?

Witam, jestem równy tydzień przed okresem.Zauwazylam na papierze toaletowym wydzielnie /sluz koloru brązowego taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz.Miesiaczki mam regularne. Jeszcze nie rodzilam. Mam mięśniaka 15mm.Z jakiego powodu pojawił się ten śluz? Kobieta 38lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyn brązowego plamienia może być wiele – poczynając od wahań hormonalnych, związanych np. z niewydolnością ciałka żółtego czy spadkiem poziomu estrogenów, będącego fizjologicznym procesem po 40. roku życia, aż po polipy, nadżerki czy mięśniaki macicy.

Więcej informacji na temat brązowych plamień z pochwy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Stąd też niewykluczone, że źródłem Pani plamienia jest mięśniak, choć jeśli wydzielina jest śluzem z domieszką krwi, to można również przypuszczać, że są to upławy wskazujące np. na infekcję intymną.

Bez badania nie sposób jednoznacznie ocenić, co oznacza brązowe plamienie, ale jeśli nie ustąpi w najbliższym czasie albo – co gorsza – nasili się lub towarzyszyć temu będą dodatkowe objawy, wówczas konieczna będzie wizyta u ginekologa.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-i-ich-leczenie-hormonalne-metoda-embolizacji-laparoskopowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.