Czy ten ból może świadczyć o mięśniaku?

Od jakiegoś czasu odczuwam ostry kłujący/rwący ból w okolicach macicy/jajników. Moja mama zmaga się z mięśniakiem czy równiez może mnie dotyczyć ten problem? Nie miesiączkuje od ok. 1,5/2 lat z powodu niedoczynności tarczycy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, niestety mięśniaki mogą być również Pani problemem – faktycznie w występowaniu tych łagodnych guzów ma pewne znaczenie czynnik genetyczny. Ale nie tylko – najczęściej wskazuje się zbyt wysoki poziom estrogenów i progesteronu jako przyczynę powstawania mięśniaków. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-objawy-rodzaje-leczenie.

Najczęściej mięśniaki nie wymagają interwencji, a jedynie obserwacji. Kiedy jednak są przyczyną bólu czy zaburzeń miesiączkowania – należy podjąć leczenie. Być może przydatny będzie także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-i-ich-leczenie-hormonalne-metoda-embolizacji-laparoskopowe.

Ponieważ nie sposób stwierdzić, czy ma Pani mięśniaka macicy, to sugeruję, by nie zwlekała Pani z wizytą u ginekologa. Każdy, nieuzasadniony konkretnym momentem cyklu ból w okolicach jajników czy macicy powinien być sprawdzony.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.