Czy ciąża jest zagrożona przy mięśniakach?

Witam Jestem w 28tc. Na ostatnim usg wykryto u mnie mięśniaka ok 3,5cm. Lekarz powiedział żeby się nie przejmować bo wszystko jest ok. Dziecko rozwija się prawidłowo. Czy powinnam się martwić, I czy współżycie w ciazy z niesmakiem jest bezpieczne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mięśniaki macicy podczas ciąży na pewno wymagają wnikliwej obserwacji – niestety mogą rosnąć, mogą też zaburzać rozwój dziecka i być przyczyną przedwczesnego porodu. Na szczęście mięśniak znaleziony na USG u Pani nie jest duży i pozwolił na wiele tygodni prawidłowego rozwoju płodu. Na ten moment nie ma Pani powodu do obaw, zwłaszcza jeśli ginekolog nie widzi zagrożenia.

Na pewno jednak trzeba trzymać rękę na pulsie, ponieważ mięśniaki macicy niekiedy mogą uniemożliwiać poród siłami natury, choć zależy to także od położenia mięśniaka (podśluzówkowe mogą powodować przedwczesne skurcze). Więcej o mięśniakach macicy w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-objawy-rodzaje-leczenie.

Co do współżycia, to sugerowałabym daleko posuniętą ostrożność, a nawet tymczasową abstynencję. Przy następnej wizycie – po badaniu USG – proszę zapytać o to lekarza prowadzącego.

Być może ten artykuł również Panią zainteresuje: https://parenting.pl/miesniaki-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.