Czy muszę zbadać tego mięśniaka?
Witam. Pół roku temu zdiagnozowano u mnie mięśniaka macicy 2.5 cm i zalecono terapię leikiem provera (co cykl 10 tabletek od 16 dnia cyklu). Moje pytanie dotyczy dalszego postępowania. Czy konieczne jest zrobienie dodatkowych badań (tj. np. badań hormonalnych) czy wystarczy wizyta u ginekologa i wykonanie USG? Z góry dziękuję za odpowiedź

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Prawdopodobnie leczenie, które u Pani zastosował lekarz powinno być wystarczające i odpowiednio dobrane. W przypadku powiększenia rozmiarów mięśniaka w trzonie macicy, zalecane jest jego chirurgiczne usunięcie. Jednakże, jest to już ostateczność, dlatego zawsze rozpoczyna się leczenie od terapii hormonalnej.
Mięśniaki, jako łagodne zmiany nowotworowe z reguły nie zagrażają zdrowiu i życiu kobiety, ale mogą wpływać na cykl płciowy i zaburzać zajście w ciążę.
W Pani przypadku po zakończeniu kuracji hormonalnej, istotne byłoby wykonanie kontrolnego badania USG narządów rodnych, a także przeprowadzenie dokładnej konsultacji ginekologicznej. Natomiast odnośnie badań hormonalnych, o ich ewentualnym wykonaniu powinien zdecydować wyłącznie lekarz ginekolog.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została również przedstawiona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy
https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-objawy-rodzaje-leczenie
https://zdrowie.parenting.pl/usuwanie-miesniakow-macicy