Czy ten mięśniak może być przyczyną krwawienia?
Witam. Od jakiegoś czasu mam krwawienia podczas stosunku. Zrobiłam USG i okazało się, że mam mięśniaka 8mm. Czy to może być przyczyną krwawienia? Ginekolog twierdzi, że nie.

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Mięśniaki obecne w jamie macicy to dość częsta przypadłość, zwłaszcza u kobiet w wieku rozrodczym i przechodzących menopauzę. Istotnym jest również, fakt, czy rodziła już Pani dzieci albo, czy je planuje w najbliższym czasie.
Do najczęstszych objawów mięśniaków, można by zaliczyć: ból i dyskomfort podczas stosunku płciowego, bolesne i obfite miesiączki, a także częstomocz i bóle w okolicy krzyżowej kręgosłupa.
W przypadku niewielkich rozmiarów, mięśniaki pozostawia się do obserwacji, albo poddaje leczeniu farmakologicznym. Natomiast w sytuacji, kiedy zmiana ta szybko rośnie i utrudnia normalne funkcjonowanie, zazwyczaj podejmuje się decyzję o zabiegu operacyjnym.
Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, a także wskazać przyczynę takiej dolegliwości. Zalecamy zatem ponowną konsultację z lekarzem ginekologiem, który po przeprowadzeniu badania będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy
https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-objawy-rodzaje-leczenie