Czy ten mięśniak może być przyczyną krwawienia?

Witam. Od jakiegoś czasu mam krwawienia podczas stosunku. Zrobiłam USG i okazało się, że mam mięśniaka 8mm. Czy to może być przyczyną krwawienia? Ginekolog twierdzi, że nie.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Mięśniaki obecne w jamie macicy to dość częsta przypadłość, zwłaszcza u kobiet w wieku rozrodczym i przechodzących menopauzę. Istotnym jest również, fakt, czy rodziła już Pani dzieci albo, czy je planuje w najbliższym czasie.

Do najczęstszych objawów mięśniaków, można by zaliczyć: ból i dyskomfort podczas stosunku płciowego, bolesne i obfite miesiączki, a także częstomocz i bóle w okolicy krzyżowej kręgosłupa.

W przypadku niewielkich rozmiarów, mięśniaki pozostawia się do obserwacji, albo poddaje leczeniu farmakologicznym. Natomiast w sytuacji, kiedy zmiana ta szybko rośnie i utrudnia normalne funkcjonowanie, zazwyczaj podejmuje się decyzję o zabiegu operacyjnym.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, a także wskazać przyczynę takiej dolegliwości. Zalecamy zatem ponowną konsultację z lekarzem ginekologiem, który po przeprowadzeniu badania będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy

https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-objawy-rodzaje-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.