Czy faktycznie mam mięśniaka macicy?

Dzień dobry, wczoraj miałam wizytę u ginekologa. Stwierdził on, że mam mięśniaka macicy śródściennego i jest on dość duży. Cztery miesiące temu byłam na wizycie u innego ginekologa i nie zauważył on żadnego mięśniaka. Czy mięśniak mógł tak szybko urosnąć? I czy jest prawdopodobieństwo pomyłki z ciążą? Zabezpieczam się tabletkami antykoncepcyjnymi i prezerwatywami. Porównałam też jak wygląda USG kobiety w ciąży z moim USG i moje przypomina obecność mięśniaka.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonywane są kontrolne badania obrazowe narządów rodnych. To najlepsze postępowanie profilaktyczne w kierunku wielu chorób.

Nie wspomniała Pani, czy występują pewne choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Istotne są również obecne objawy ze strony układu rozrodczego, jak: bóle podbrzusza, krwawienia, czy bolesne i nieregularne miesiączki.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia, ale istnieje możliwość, że w pewnym okresie rozwinie się mięśniak. Dzieje się tak głównie pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Prawdopodobnie specjalista prawidłowo określił rozmiar danej zmiany.

W razie wątpliwości zalecamy Pani konsultację z lekarzem ginekologiem. Możliwe, że zostanie podjęta decyzja o chirurgicznym usunięciu mięśniaka, jeżeli będzie się powiększał i powodował niepokojące objawy.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy

https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-objawy-rodzaje-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.