Czy powinno się usunąć takiego mięśniaka?

Witam. Mam miesniaka prawie 6 cm i drugiego malego. Mam 31 lat, nigdy nie rodzilam i nie zamierzam. Konsultowalam ten problem juz z trzema lekarzami. Dwoch powiedzialo zeby nic z tym nie robic. Jeden, ze jak najbardziej powinnac miesniaka usunac. Nie wiem co robic dlatego stad moje pytanie: Czy powinno sie usuwac takiego miesniaka? Jesli tak, to jaka metoda? Dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowo, że chce Pani podjąć działania w kierunku leczenia wspomnianej przypadłości.

Mięśniaki macicy to bardzo częste schorzenie występujące u kobiet w różnym wieku. Są one łagodnymi zmianami nowotworowymi, które nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia oraz życia kobiety. Zazwyczaj mogą powodować problemy z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniu, a także przyczyniać się do zaburzeń miesiączkowania.

Większe rozmiary mięśniaków mogą dawać objawy bólowe oraz ogólnego dyskomfortu, głównie podczas leżenia oraz pochylania się. W przypadku znacznych wielkości guzków, może zostać podjęta decyzja o ich usunięciu, aby poprawić komfort życia pacjentki.

Należy podkreślić, że mięśniaki rzadko ulegają wchłonięciu, tak jak nie zawsze skuteczna jest farmakoterapia. Aby całkowicie zlikwidować problem, powinna zapaść decyzja o ich chirurgicznemu usunięciu. Zazwyczaj zmiany usuwa się laparoskopowo przez powłoki brzucha.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem ginekologiem, który po dokładnej diagnostyce oraz badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy

https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-objawy-rodzaje-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.