Czy konieczne jest już usunięcie tego mięśniaka?

Dzień dobry. Posiadam mięśniaka macicy ok 1 cm który nie daje żadnych objawów. Czy operacja usunięcia mięśniaka jest potrzebna czy na razie należy obserwować?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mięśniaki macicy to niezłośliwe guzy, które nie zawsze trzeba operować. Wiele z nich nie daje objawów, więc ich obecność w narządzie rodnym wymaga wówczas stałej obserwacji.

Do operacji kwalifikują się mięśniaki, które wywołują ból lub uczucie ucisku miednicy, zaburzenia krwawienia, problemy z jelitami lub z układem moczowym. Guz może bowiem naciskać na pęcherz i powodować częste oddawanie moczu lub uciskać jelito grube.

Skoro występuje u Pani centymetrowy mięśniak macicy, który nie daje żadnych objawów, to proszę jedynie pamiętać o stałych kontrolach. Lekarze zalecają wykonywanie USG ginekologicznego co pół roku, aby wykluczyć powiększenie zmiany.

Pytanie o mięśniaki pojawiło się już w naszym portalu. Znajdzie je Pani pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-miesniaki-moga-sie-wchlonac lub https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-miesniaki-trzeba-od-razu-usuwac.

Zachęcam również do zapoznania się z artykułem o faktach i mitach dotyczących mięśniaków macicy. Dostępny jest on pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-o-miesniakach-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.