Co oznacza taki mięśniak u 40-lati w ciąży?

Dzień dobry mam 40 lat. Jestem w drugiej ciąży nie planowanej ze względu na traumę pierszego porodu zakończonego kleszczami, syn miał owiniętą pępowine wokół szyi.Obecnie 6 miesiąc macica z dużymi mięśniakami po stronie prawej oraz lewej blisko szyjki macicy mięśniaki o wymiarach 7.0cm nieznacznie modelujące jamę macicy, na tylnej ścianie w okolicy dna mięśniak o średnicy 3,2cm lekarz robiąc USG mówił, że ani urodzic naturalnie, ani cesarka, to jak??? Nie śpię juz po nocach od miesiąca prosze o rade jakie byloby lepsze rozwiazanie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skoro lekarz wykonujący badanie i znający Pani sytuację nie zaproponował żadnego rozwiązania może warto pójść do kogoś innego.

Mięśniaki macicy zwłaszcza u kobiety będącej w ciąży, wymagają stałej obserwacji. Powodują również, że Pani ciąża jest wysokiego ryzyka. Trzeba więc je obserwować i regularnie sprawdzać, czy nie powiększają się. Taka sytuacja jest bowiem niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka.

Zdarza się, że mięśniaki uniemożliwiają poród siłami natury. Dzieje się tak wówczas gdy mięśniaki są dużych rozmiarów lub znajdują się zbyt nisko. Ostateczną decyzję o rodzaju porodu podejmuje jednak lekarz prowadzący ciążę.

Proszę nie martwić się na zapas. Stres nie pomoże. Proszę zapoznać się z artykułem poruszającym Pani problem: https://parenting.pl/miesniaki-w-ciazy.

Przydatne mogą okazać się również odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/6-centymetrowy-miesniak-a-naturalny-porod, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ciaza-jest-zagrozona-przy-miesniakach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.