Czy mięśniaka macicy można się pozbyć tylko chirurgicznie?

Czy miesniaka macicy umiejscowionego na trzonie macicy o wielkosci 6.5 cm mozna się pozbyć tylko metoda chirurgiczna?Czytałem że są inne metody.Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie napisała Pani, o jaki rodzaj mięśniaka chodzi. Mięśniaki macicy to łagodne guzy stanowiące ok. 95% wszystkich guzów tego narządu – są więc bardzo powszechne. Jeżeli nie dają dolegliwości, to lekarze sugerują, by nie podejmować żadnych działań – każde niestety wiąże się z szeregiem możliwych powikłań. Wyróżnia się kilka rodzajów tego nowotworu niezłośliwego: mięśniaki podśluzówkowe, śródścienne, podsurowicówkowe i uszypułowane. Niekiedy leczenie zależne jest właśnie od typu guza (oraz oczywiście od jego wielkości). Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-objawy-rodzaje-leczenie.

Poza metodą operacyjną (histerektomia, miomektomia i usuwanie macicy przez pochwę), której pewnie chciałaby Pani uniknąć, stosuje się metodę laparoskopową, choć też jest to interwencja chirurgiczna. Odsyłam do tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-i-ich-leczenie-hormonalne-metoda-embolizacji-laparoskopowe.

Mało inwazyjna jest embolizacja, czyli wywołanie wokół mięśniaka zakrzepicy, która w konsekwencji spowoduje zamknięcie dopływu krwi do guza. W ciągu roku mięśniak powinien zmniejszyć swój rozmiar o nawet 70-80%. Oczywiście metoda ta obarczona jest ryzykiem – niekiedy dochodzi do wypadania mięśniaka do jamy macicy i wówczas trzeba usunąć go operacyjnie. Dodatkowo, embolizacja nie jest refundowana przez NFZ. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/embolizacja-inne-metody-przebieg.

Inna metoda pozbycia się mięśniaka jest dostępna w Polsce od niedawna. Polega na zastosowaniu hormonu steroidowego – octanu uliprystalu, który zmniejsza guza i łagodzi dolegliwości z nim związane. Choć jest to leczenie farmakologiczne, to w wielu przypadkach wystarcza, by uchronić pacjentkę przed leczeniem chirurgicznym. Niestety również jest to metoda, za którą trzeba zapłacić z własnej kieszenie, a miesięczny koszt kuracji jest stosunkowo wysoki.

Więcej metod leczenia, w tym operacyjnego, w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://parenting.pl/leczenie-miesniakow-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.