Witam,
niestety nie napisała Pani, o jaki rodzaj mięśniaka chodzi. Mięśniaki macicy to łagodne guzy stanowiące ok. 95% wszystkich guzów tego narządu – są więc bardzo powszechne. Jeżeli nie dają dolegliwości, to lekarze sugerują, by nie podejmować żadnych działań – każde niestety wiąże się z szeregiem możliwych powikłań. Wyróżnia się kilka rodzajów tego nowotworu niezłośliwego: mięśniaki podśluzówkowe, śródścienne, podsurowicówkowe i uszypułowane. Niekiedy leczenie zależne jest właśnie od typu guza (oraz oczywiście od jego wielkości). Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-objawy-rodzaje-leczenie.
Poza metodą operacyjną (histerektomia, miomektomia i usuwanie macicy przez pochwę), której pewnie chciałaby Pani uniknąć, stosuje się metodę laparoskopową, choć też jest to interwencja chirurgiczna. Odsyłam do tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-i-ich-leczenie-hormonalne-metoda-embolizacji-laparoskopowe.
Mało inwazyjna jest embolizacja, czyli wywołanie wokół mięśniaka zakrzepicy, która w konsekwencji spowoduje zamknięcie dopływu krwi do guza. W ciągu roku mięśniak powinien zmniejszyć swój rozmiar o nawet 70-80%. Oczywiście metoda ta obarczona jest ryzykiem – niekiedy dochodzi do wypadania mięśniaka do jamy macicy i wówczas trzeba usunąć go operacyjnie. Dodatkowo, embolizacja nie jest refundowana przez NFZ. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/embolizacja-inne-metody-przebieg.
Inna metoda pozbycia się mięśniaka jest dostępna w Polsce od niedawna. Polega na zastosowaniu hormonu steroidowego – octanu uliprystalu, który zmniejsza guza i łagodzi dolegliwości z nim związane. Choć jest to leczenie farmakologiczne, to w wielu przypadkach wystarcza, by uchronić pacjentkę przed leczeniem chirurgicznym. Niestety również jest to metoda, za którą trzeba zapłacić z własnej kieszenie, a miesięczny koszt kuracji jest stosunkowo wysoki.
Więcej metod leczenia, w tym operacyjnego, w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://parenting.pl/leczenie-miesniakow-macicy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy mięśniaki mogą się wchłonąć? – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Jak postąpić z mięśniakiem macicy? – odpowiada Lek. Wojciech Zygmunt
- Czy włókniaki w macicy to coś poważnego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy muszę usunąć te mięśniaki macicy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ten ból może świadczyć o mięśniaku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ile trwa pobyt w szpitalu po usunięciu mięśniaka macicy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ciąża jest zagrożona przy mięśniakach? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mięśniak powoduje obfite miesiączki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy faktycznie mam mięśniaka macicy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy muszę zbadać tego mięśniaka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Fakty i mity o mięśniakach macicy
Blisko 60% kobiet boi się, że mięśniaki macicy to
Usuwanie mięśniaków macicy - histerektomia, metoda laparoskopowa, miomektomia
Usuwanie mięśniaków to kwestia, która spędza sen z
Mięśniaki macicy i ich leczenie - hormonalne, metodą embolizacji, laparoskopowe
Na wstępnie warto nadmienić, iż nie wszystkie mięś