Co oznaczają te wyniki badań przy obfitych miesiączkach?

Dzień dobry. Mam 42 lata od jakiegoś czasu bardzo obficie miesiączkuje w grudniu dostałam krwotoku. Zgłosiłam się do lekarza ginekologa który wykonał badanie krwi Morfologia Krwinki czerwone 3,17 Hemoglobina 8,9 Hematokryt 27,1 Usg Trzon macicy mięśniakowaty wielkości 79x62mm z dwoma mięśniakami z tylniej ściany podśluzówkowo modelując mocno jamę macicy wielkości 38x32 i w prawym rogu środściennie wielkości 39x31 Endometrium w dnie szerokości 13,1 Jajnik prawy wielkości 37x23 mm z nielicznymi drobnymi pęcherzykami Jajnik lewy wielkości 40x22mm z pęcherzykiem śr 15 mm W zagł. Douglasa nieco wolnego płynu Jakiego wymagam leczenia bardzo proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obfite miesiączkowanie może mieć wiele przyczyn, a wśród nich do najczęstszych należą mięśniaki macicy.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zbyt-obfite-miesiaczki.

U Pani krwawienie takie ma niewątpliwie związek z mięśniakiem macicy, który to z kolei należy do stosunkowo częstych nowotworów łagodnych, wykrywanych u kobiet w wieku rozrodczym.

O mięśniakach może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-o-miesniakach-macicy.

Z uwagi na liczbę i rozmiar mięśniaków u Pani leczenie hormonalne oraz embolizację można wykluczyć, natomiast co do leczenia chirurgicznego, to musi Pani skonsultować się z ginekologiem. Inne postępowanie jest w przypadku kobiet planujących powiększenie rodziny, niż u tych zbliżających się do 50. urodzin. Z uwagi na fakt, iż mięśniaki mogą nie tylko narastać, ale i powracać, często wskazane jest usunięcie macicy wraz z trzonem (u starszych kobiet dodatkowo z jajnikami – dotyczy to kobiet po menopauzie).

Szczegóły dotyczące leczenia odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-i-ich-leczenie-hormonalne-metoda-embolizacji-laparoskopowe.

W Pani przypadku należy również dokładnie przeanalizować wyniki badań morfologiihemoglobina jest bardzo niska (pewnie z powodu krwotoków), co oznacza anemię. W takiej sytuacji może być koniecznie jak najszybsze wdrożenie suplementacji żelazem.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-miesiaczka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.