Czy te globulki są bezpieczne dla ciąży?

Jestem w 39tc i mam biały nalot na języku. Ponadto borykam się ze świądem, który przypomina grzybicę pochwy, jednak nie jest on uporczywy i w ciągu dnia czuję go 2-3 razy. Pierwszą grzybicę zdiagnowzowano u mnie na początku ciąży, brałam nystatyne i pomogło. Wróciła w lipcu i dostałam wtedy pimafucin. Po tygodniu brania ustąpiła i po 3 dniach znowu zaczęłam odczuwać świąd. Lekarz przepisal mi IZOVAG i tu moje pytanie, czy muszę brać tę maść i czy jest ona bezpieczna? Objawy nie są aż tak mocne, więc może lepiej zastosować probiotyk np Gyntima Globulki, które są nieszkodliwe dla kobiet w ciąży? Nie chce brać kolejnego antybiotyku. :(

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lek przepisany przez ginekologa jest bezpieczny dla kobiet w ciąży – nie wykazuje działania teratogennego, nie przenika przez łożysko i jest metabolizowany oraz wydalany w większości przez organizm. Natomiast ma szerokie spektrum działania i z pewnością zadziała szybciej i skuteczniej niż probiotyk ginekologiczny, który oczywiście może Pani włączyć do leczenia. Więcej na ten temat tu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-byc-niedostepna-dla-bakterii-i-grzybow-w-wakacje.

Natomiast warto pamiętać, że walka z grzybicą nierzadko jest długa i żmudna, bo choroba ta ma skłonność do nawrotów, szczególnie w okresie ciąży, kiedy równowaga hormonalna jest zachwiana, co sprzyja rozwojowi patogenów. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy.

Na przyszłość radę pamiętać o profilaktyce, która jest najskuteczniejszą bronią w walce z kandydozą i obejmuje odpowiednią higienę intymną, zakładanie przewiewnej bielizny oraz stosowanie probiotyków w formie kosmetyków do higieny intymnej, ale także włączenie ich do diety. Więcej wskazówek odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-grzybicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.