Co znaczy taka nawracająca grzybica pochwy?

Witam, od około 5 miesięcy borykam się z nawracającą grzybicą pochwy. Ginekolog zapisał mi globulki Macmiror które pomogły i pozbyłam się problemu na około 2/3 miesiące. Po jednym ze stosunków z moim partnerem problem wrócił. Zaczęłam ponownie brać lek zapisany mi przez ginekologa wcześniej co poskutkowało, lecz problem grzybicy powraca po każdym odbytym stosunku. Wydzielina z pochwy ma zapach drożdży, także podejrzewam kandydozę. Czy powinnam brać probiotyki dopochwowe? Ograniczyć słodycze? Bardziej dbać o higienę? Co może być powodem nawracającej kandydozy tylko i wyłącznie po stosunku. Dodam, że po jednym ze stosunków wzięłam probiotyk dopochwowy i problemu nie było, lecz gdy tego nie robie problem wraca a stosunek z moim partnerem często bywa bolesny.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

leczenie drożdżycy nie należy do łatwych, bo choroba ta ma skłonność do nawrotów – sprzyja temu antybiotykoterapia, antykoncepcja hormonalna, nieodpowiednia dieta oraz niewłaściwa higiena intymna, zaburzenia hormonalne i wiele innych czynników. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy.

Odpowiadając na Pani pytanie: tak, może Pani zmniejszyć ilość cukrów prostych w diecie, bo sprzyjają namnażaniu grzybów, warto zadbać o przewiewną bieliznę i stosować kosmetyki do higieny intymnej z probiotykami, pamiętając, by higiena nie była również nadmierna (częste podmywanie się, zwłaszcza przy użyciu kosmetyków, wyjaławia florę bakteryjną pochwy, co oczywiście wpływa niekorzystnie na jej zdolności do ochrony przed patogenami). Dodatkowo warto stosować probiotyki ginekologiczne, zwłaszcza po leczeniu grzybicy. Być może warto wykonać badanie mykologiczne, by upewnić się, że wdrożone leczenie jest właściwe. Tutaj więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/istotne-znaczenie-wykonania-badania-mykologicznego.

Przede wszystkim jednak proszę rozpocząć leczenie wraz ze swoim partnerem, ponieważ sądząc po Pani słowach, nie ma wątpliwości, że to Pani partner jest przyczyną ponownych zakażeń o etiologii grzybiczej. Niestety Candida albicans to grzyb, który z łatwością przenosi się na partnera seksualnego, przy czym warto zaznaczyć, że bardzo często mężczyźni przechodzą kandydozę bezobjawowo. Każdorazowo zatem Pani partner przekazuje Pani infekcję podczas stosunku płciowego. Mam nadzieję, że odpowiedź naszego eksperta rozwieje Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-grzybica-pochwy-jest-zakazna.

O leczeniu nawracającej grzybicy pochwy mówi także nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.