Czy po takiej kuracji będę znów zmagać się z grzybicą pochwy?

W  posiewie pochwy wyszły bakterie Esechichia coli, oraz Enterococcus species W  styczniu leczyłam sie na grzybice pochwy po miesiącu w lutym teraz mam infekcje bakteryjną.  Bym chciała się dowiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo  że po tej kuracji FLUMIZIN która trwa 6 dni - dostanę znów grzybicy pochwy ?? Oczywiście po kuracji tym lekiem przeciw bakteryjnym będę brać laktowaginal.  Boję się że znów będę mieć grzybice tym razem po tym leku,   ale lekarz zapisał mi ten właśnie lek nie inny na infekcje bakteryjna.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lek Fluomizin jest lekiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych pochwy, ale także grzybiczych. Stąd nie powinien przyczyniać się do powstania tego typu infekcji.

O problemie nawracającej grzybicy pochwy może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy.

Natomiast faktycznie długotrwałe stosowanie niektórych leków, mogących zaburzyć równowagę mikrobiologiczną organizmu – w tym wypadku florę bakteryjną pochwy, może prowadzić do zwiększonego ryzyka zachorowania z powodu nadmiernego rozrostu patogenów chorobotwórczych. Do nich należą grzyby z rodziny drożdżakowatych, które naturalnie mogą bytować w pochwie, ale brak odpowiedniej ilości pałeczek kwasu mlekowego stwarza korzystne warunki dla ich nadmiernego rozwoju, objawiającego się właśnie w postaci grzybicy.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-po-stosowaniu-antybiotykow.

Po skończonej kuracji lekiem Fluomizin proszę przez pewien czas stosować probiotyki ginekologiczne – w formie kapsułek dopochwowych, dodatkowo może Pani także stosować probiotyki doustnie. Warto także zadbać o dietę, która będzie wspierała walkę z kandydozą – warto wyeliminować cukier na rzecz kiszonek i fermentowanych napojów mlecznych (jogurt, kefir, maślanka).

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-probiotyki-a-kiedy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.