Jak pozbyć się grzybicy pochwy?

Cierpię na grzybicę pochwy. Leki przyjmuję dwa razy w miesiącu: dokładnie np nystatyna brana przez 10 dni, po niej 4 dni spokoju z grzybicą i znowu nawrót. Jakiś inny lek, kilka dni wyleczone, i znów to samo, wraca jak bumerang. Dodam, że wszystkie leki działają tak jak Trzeba ( A brałam ich dużo), tylko ta grzybica powraca po kilku dniach od zakończenia leczenia.  Mam 30 lat, na grzybicę cierpię odkąd pamiętam, może z 10 lat nawet. Ale leczę ją dopiero ( albo aż) 3 lata. Czemu wcześniej nie leczylam? Sama nie wiem, z głupoty chyba.  Ale od 3 lat ( odkąd zaszlam w ciążę) leczę. Nic jednak z tego leczenia nie wynika na dłuższą metę. Przerobiłam dwóch ginekologow, mnóstwo leków dopochwowych. I nic.  Co sama podejrzewam? Chyba chodzi o mój układ odpornościowy. Tak samo afty- przynajmniej jedna w miesiącu, co też nie jest normalne. Choruję na stwardnienie rozsiane, ale sama nie wiem czy to ma jakies znaczenie.  Chodzenie w bawełnianych majtkach, unikanie basenu i tym podobne teorie znam już na pamięć. Jakieś probiotyki również przerobiłam. Mąż też bral leki na grzybicę. Co jeszcze można zrobić? Szukać dalej lekarza ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety grzybica pochwy często ma charakter nawrotowy. Poza przyczynami związanymi z wtórnym zakażeniem przez partnera czy bywaniem w miejscach sprzyjających infekcji o charakterze grzybiczym typu basen lub sauna – o czym sama Pani wie, zaburzenie równowagi mikrobiologicznej oraz słaba odporność organizmu ma ogromne znaczenie w niemożności pokonania infekcji przez organizm czy nawracaniu kandydozy. Wszystko o grzybicy pochwy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy. O niedostatkach w funkcjonowaniu pani układu immunologicznego świadczą także nawracające afty. Więcej o nawracającej drożdżycy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy.

Sugeruję kontynuowanie leczenia, w oparciu o wykonany posiew lub mykogram, a także wykonanie badań w kierunku chlamydii – może okazać się, że Pani dolegliwości mają podłoże mieszane – wówczas substancje antygrzybicze będą niewystarczające, trzeba będzie wdrożyć leczenie antybiotykiem dobranym pod konkretne bakterie. Dodatkowo powinna Pani nie rezygnować z probiotyków ginekologicznych – w formie ustnej, dopochwowej lub jako żel. Bakterie kwasu mlekowego Lactobacillu są najskuteczniejszą ochroną przed nawracającymi infekcjami, a równowagę mikrobiologiczną pochwy bardzo łatwo zaburzyć. Dzieje się tak w przypadku osób cierpiących na takie choroby jak cukrzyca, zaburzenia hormonalne. Leki mające negatywny wpływ na florę bakteryjną, w tym pochwy, to nie tylko antybiotyki, ale też leki immunosupresyjne czy sterydy. Osoby stosujące takie farmaceutyki szczególnie powinny dbać o stosowanie produktów zawierających kwas mlekowy. Proszę zapoznać się z sugestią naszego eksperta, wskazuje inne możliwe przyczyny nawracającej kandydozy pochwy: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciagle-nawracajaca-grzybica-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.