Jak sobie radzić z nawracającą grzybicą pochwy?

Witam, jak poradzić sobie z nawracającą grzybicą pochwy? Dotychczas leczylam grzybice po konsultacji z ginekologiem. Używałam już różnych preparatów, jak np. Trioxal doustnie, Macmiror 500 dopochwowo, Gynoflor dopochwowo, Flucofast doustnie, jednak problem wciąż powraca. Jak leczyć i jak zapobiegać grzybicy pochwy? Będę wdzięczna za każdą pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nawracająca grzybica pochwy to częsty problem. Może być on związany z obniżoną odpornością, nieodpowiednią higieną intymną, przyjmowaniem leków czy występowaniem chorób.

W przypadku nawrotów bardzo ważna jest profilaktyka. Należy zadbać o odpowiednią bieliznę (przewiewną, najlepiej bawełnianą), wzmacniać odporność oraz stosować ziołowe napary. Osoba, która boryka się z problemem nawracającej grzybicy pochwy powinna zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną – unikać perfumowanych kosmetyków, używać tylko swojej gąbki, myjki czy ręcznika oraz nie stosować irygacji pochwy.

Ponadto należy ograniczyć korzystanie z basenu czy sauny, nie przebywać zbyt długo w mokrym stroju kąpielowym i unikać publicznych toalet. Ważna jest również dieta, w której nie powinny znajdować się cukry proste. Skuteczne leczenie grzybicy polega na poddaniu się kuracji nie tylko kobiety, ale i jej partnera.

Więcej o nawracającej grzybicy pochwy przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.