Jak mam stosować leki na infekcję pochwy?

Witam, z racji infekcji pochwy (prawdopodobnie grzybiczej) lekarz przepisał mycosyst doustnie i macmirror dopochwowo na 7 dni obydwa leki. Mycosyst skończyłam brać wczoraj a macmirror wzięłam tylko 3 globulki ponieważ dostałam miesiączkę i przerwałam. Czy po skończonej miesiączce zaczać przyjmować resztę globulek? Czy powinnam po tych tabletkach przyjmować probiotyk doustnie i dopochwowo? Jesli tak to kiedy mam zacząć je brać, a jeśli tak to czy doustnie i dopochwowo tez jednocześnie? Niestety lekarz nic nie wspomniał. Bardzo proszę o pomoc, Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

teoretycznie leczenie infekcji pochwy globulkami należy rozpocząć w takim czasie, by w trakcie leczenia nie wystąpiła miesiączka, podczas której niestety należy przerwać leczenie. Jeśli jednak w Pani przypadku miesiączka wystąpiła w trakcie kuracji, wówczas po zakończeniu krwawienia należy kontynuować leczenie.

O leczeniu grzybicy pochwy może Pani przeczytać także w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-grzybice-pochwy.

Jeżeli leczyła się Pani z powodu infekcji grzybiczej, to stosowanie probiotyków jest wskazane – drożdżaki atakują wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy, a odczyn z kwaśnego przechodzi w zasadowy. Jest to znak, że by uniknąć nawrotu kandydozy, konieczne jest skolonizowanie dróg rodnych dobroczynnymi bakteriami Lactobacillus.

Może Pani stosować probiotyki doustnie, ale lepsze i szybsze działanie wykażą w tym przypadku probiotyki ginekologiczne w globulkach dopochwowych, które powinna Pani zacząć stosować po zakończeniu leczenia. Dodatkowo może Pani używać preparatu z probiotykiem w żelu do stosowania zewnętrznego na okolice genitaliów. W takim wypadku kurację można wspomóc także probiotykiem doustnym.

Więcej informacji na temat probiotyków ginekologicznych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ktore-probiotyki-ginekologiczne-warto-wybierac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.