Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 0 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę sama leczyć taką infekcję dróg rodnych?

W październiku miałam infekcję grzybiczą pochwy, ginekolog przepisał mi globulki Pimafucin 6 sztuk, maść Clotrimazolum. Po leczeniu wzięłam jeszcze probiotyki Lactovaginal 7 sztuk dopochwowych i Trivagin doustnie. W trakcie brania Trivagin przyziębiłam się, brałam Gripex, Scorbolamit. Po 11 dniach przyziębienia zaczęłam odczuwać dyskomfort przy wejściu do pochwy. Wzięłam więc Lactovaginal przez 7 dni i Trivagin, po 11 dniach było wszystko dobrze. Mieliśmy z mężem stosunek z prezerwatywą. Po 4 dniach dyskomfort wrócił, nie ma upławów, śluz jest gęsty, biały, przez chwilę lekko żółty, ale jestem przed okresem. Czy mogę się sama leczyć łykając probiotyk Trivagin, stosując żel Multi Gyn ActiGel dopochwowo ?
KOBIETA, 38 LAT 5 miesięcy temu

Probiotyki - doustnie czy dopochwowo

W jaki sposób przyjmować probiotyki? Doustnie, a może dopochwowo? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat. O probiotykach mówi prof. Romulad Dębski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tak, może Pani zastosować preparat przeciwgrzybiczy oraz probiotyk ginekologiczny. Jeżeli nawróciła infekcja grzybicza, to może to jednak wymagać leków na receptę. Niestety kandydoza pochwy ma skłonność do nawrotów, a jeżeli Pani partner jest nosicielem, to niewykluczone, że mimo prezerwatywy doszło do ponownego zainfekowania. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-grzybice-pochwy.

Sugerowałabym także wykonanie wymazu z pochwy, by mieć pewność co do ewentualnego patogenu, stanowiącego podłoże infekcji. Niemniej proszę pamiętać o regularnym stosowaniu probiotyków ginekologicznych, a także o higienie intymnej. Warto również wstrzymać się ze współżyciem do momentu zakończenia leczenia u partnera (w przypadku grzybicy pochwy zazwyczaj zaleca się, by partner seksualny również zażywał leki przeciwgrzybicze – doustnie).

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki-ginekologiczne-czy-warto-je-stosowac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy