Czy mogę sama leczyć taką infekcję dróg rodnych?

W październiku miałam infekcję grzybiczą pochwy, ginekolog przepisał mi globulki Pimafucin 6 sztuk, maść Clotrimazolum. Po leczeniu wzięłam jeszcze probiotyki Lactovaginal 7 sztuk dopochwowych i Trivagin doustnie. W trakcie brania Trivagin przyziębiłam się, brałam Gripex, Scorbolamit. Po 11 dniach przyziębienia zaczęłam odczuwać dyskomfort przy wejściu do pochwy. Wzięłam więc Lactovaginal przez 7 dni i Trivagin, po 11 dniach było wszystko dobrze. Mieliśmy z mężem stosunek z prezerwatywą. Po 4 dniach dyskomfort wrócił, nie ma upławów, śluz jest gęsty, biały, przez chwilę lekko żółty, ale jestem przed okresem. Czy mogę się sama leczyć łykając probiotyk Trivagin, stosując żel Multi Gyn ActiGel dopochwowo ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, może Pani zastosować preparat przeciwgrzybiczy oraz probiotyk ginekologiczny. Jeżeli nawróciła infekcja grzybicza, to może to jednak wymagać leków na receptę. Niestety kandydoza pochwy ma skłonność do nawrotów, a jeżeli Pani partner jest nosicielem, to niewykluczone, że mimo prezerwatywy doszło do ponownego zainfekowania. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-grzybice-pochwy.

Sugerowałabym także wykonanie wymazu z pochwy, by mieć pewność co do ewentualnego patogenu, stanowiącego podłoże infekcji. Niemniej proszę pamiętać o regularnym stosowaniu probiotyków ginekologicznych, a także o higienie intymnej. Warto również wstrzymać się ze współżyciem do momentu zakończenia leczenia u partnera (w przypadku grzybicy pochwy zazwyczaj zaleca się, by partner seksualny również zażywał leki przeciwgrzybicze – doustnie).

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki-ginekologiczne-czy-warto-je-stosowac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.