Dlaczego mam to pieczenie pochwy?

Dzień dobry. Jestem w 25 tyg ciąży, mam założony szew z powodu skracajacej się szyjki. Pani Doktor kazała stosować luteine 2x1. Z powodu chyba tej luteiny nabawilam się zapalenia pochwy..wszystko mnie swędzi oraz piecze. Wizytę mam z dwa dni. Czy mogę nie brać tej luteiny przez te dwa dni ? Czy przez zapalenie pochwy może wystąpić bol brzucha po prawej stronie..taki chwilowo cmiacy? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie można odstawiać luteiny w ciąży bez zgody lekarza prowadzącego – jest to syntentyczny hormon, odpowiednik progesteronu, który służy podtrzymaniu ciąży w celu uniknięcia przedwczesnego porodu lub poronienia. Zatem sugeruję, by skontaktowała się Pani z ginekologiem.

Infekcje intymne są w ciąży częstą przypadłością i należy je wiązać z rozchwianiem gospodarki hormonalnej, która pośrednio wpływa negatywnie na pH pochwy. To z kolei przekłada się na zwiększoną podatność na stany zapalne, które może potęgować stosowana dopochwowo luteina. Profilaktycznie zaleca się stosowanie probiotyków ginekologicznych, zawierających bakterie Lactobacillus, które wspomagają fizjologiczną florę bakteryjną pochwy i chronią przed infekcjami. Tutaj znajdzie Pani więcej wskazówek odnośnie probiotyków: https://portal.abczdrowie.pl/ktore-probiotyki-ginekologiczne-warto-wybierac.

Pieczenie i świąd mogą oznaczać najczęstszą z typów infekcji, czyli kandydozę pochwy. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy. Ponieważ jednak w ciąży zarówno infekcje intymne, jak i dolegliwości bólowe okolic podbrzusza mogą być niebezpieczne i zwiastować np. przedwczesny poród, to sugeruję, by nie zwlekać z wizytą u lekarza. Jeżeli hipoteza o grzybicy pochwy się potwierdzi, lekarz może zmienić luteinę w formie dopochwowej na tabletki doustne, które powinny wyeliminować problem infekcji grzybiczej.

Być może pomocny okaże się ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/skuteczne-leczenie-grzybicy-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.