Jak skutecznie uporać się z grzybicą pochwy?

Witam .Mam problem z nawracającą grzybica pochwy .Pieczenie zdarza się swędzenie czasem zauważyłam upławy żółte grudkowe .Byłam leczona lekami na grzybicę ostatnio gyno femidazol kompletnie lek nie zadziałał.Podczas leczenia często po takich lekach mam pieczenie .Także probiotyki dopochwowe ciężko mi używać odczuwam swędzenie i pieczenie . Jak sobie poradzić z tym pieczeniem .Proszę o jakieś porady
KOBIETA, 29 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że podjęła Pani już kontakt z lekarzem, aby zwalczyć niepokojące objawy w postaci świądu, pieczenia oraz żółtawych upławów. Podjęła Pani leczenie preparatami na grzybicę oraz probiotykami. Niestety jak do tej pory stosowana kuracja nie przyniosła oczekiwanych efektów.

Wydaje się, że skoro obecne leczenie nie przynosi ulgi, to raczej konieczna będzie jeszcze konsultacja z ginekologiem. Lekarz zapewne wykona powtórne badania stanu pochwy, określi rodzaj wydzieliny, a jeśli będą jakieś wątpliwości, to zaleci wykonanie badań diagnostycznych. Szczególnie chodzi tu o zróżnicowanie drobnoustrojów, które wywołują u Pani tę infekcję. Można wykonać badanie posiewu z pochwy, które z pewnością da odpowiedź, z jakim patogenem ma Pani do czynienia i na tej podstawie lekarz zleci leczenie celowane. Warto zrobić też badania ogólne krwi, ale też analizę moczu. Niejednokrotnie infekcje pochwy są powiązane z zakażeniami dróg moczowych, dlatego często działa się dwutorowo. Jeśli chodzi o Pani działania własne w celu poprawienia sytuacji, to można zwrócić uwagę na higienę oraz zminimalizować ilość stosowanych kosmetyków myjących okolice intymne. Ponadto warto też wdrożyć noszenie bielizny bawełnianej, która nie zaburza pH w pochwie i zapewnia dostęp powietrza do okolic dróg rodnych. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/posiew-z-pochwy-wskazania-charakterystyka-wynik-badania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.