Co mam myśleć o tych upławach?

Mam problem z pieczeniem, swędzeniem, obfitymi upławami koloru jasno żółtego lub białego z „ grudkami „ cały czas są gęściejsze z grudkami, ale raz dziennie wystąpi też bardzo wodnista raczej bezbarwna i obfita wydzielina z pochwy. Co do upławów dodam jeszcze, że nie towarzyszy im żaden jakiś nieprzyjemny zapach. Co jakiś czas puchną mi wargi sromowe i bardzo pieką. Nie umiem określić co ile dni, następuje te puchnięcie wcześniej miałam tak zaraz po miesiączce, myślałam że przez tampon, chociaż zawsze używałam tamponów ... opuchlizna zeszła, na następny dzień albo dwa dni później uprawiałam seks z stałym partnerem i znowu wystąpiła opuchlizna, kupiłam sobie w aptece tabletki iladian żeby zahamować upławy, bo wyczytałam że pomaga, w opakowaniu było chyba 14 sztuk i po tym czasie miało pomóc, pare dni nadal występowały upławy, ale znacznie mniej i już bez pieczenia. Następnie dostałam okres i wszystko ustąpiło, pare dni po miesiączce zauważyłam że znowu zaczynaja się pojawiać upławy, mniej niż było, ale znów w grudkowej postaci. Dwa dni później uprawialiśmy seks i znowu wystąpiła spora opuchlizna na około pochwy, która piekła mnie... myślałam że to po stosunku występuje ta opuchlizna, ale minęły dwa/trzy dni opuchlizny już nie było, upławy tak, a wczoraj znowu spuchły mi wargi sromowe tym razem jedna strona i w środku bardzo, a druga strona znacznie mniej. Nie uprawiałam stosunku wczoraj, nie robiłam nic a opuchlizna wystąpiła wiec zaczęłam wątpić że to od stosunku. Po nocy opuchlizna zeszła. Upławy są.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę niezwłocznie zgłosić się do ginekologa – konieczne jest badanie, by określić rodzaj infekcji intymnej, która Pani doskwiera. Niewykluczone również, że leczenie będzie musiał podjąć Pani partner – choć niejednokrotnie to mężczyźni przechodzą infekcje bezobjawowo, to w rzeczywistości kontakty intymne mogą prowadzić do przenoszenia patogenu na partnerkę.

Z opisu objawów, które Pani wymienia nasuwa się kandydoza, nazywana również drożdżycą czy też grzybicą pochwy. Jest to jedna z najczęstszych infekcji intymnych, przebiegająca w różnoraki sposób z dolegliwościami nasilonymi aż do obrzęku, pieczenia i swędzenia zewnętrznych narządów płciowych czy bólu podczas stosunku lub manifestująca się tylko charakterystycznymi białymi, tzw. grudkowatymi, upławami przypominającymi niekiedy twaróg. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-grzybicy-pochwy.

Leczenie grzybicy pochwy jest niestety żmudne, ponieważ choroba może nawracać, dlatego należy działać wielotorowo – poza lekami przepisanymi przez ginekologa, należy pamiętać o higienie, probiotykach ginekologicznych, odpowiedniej diecie i właściwej bieliźnie. Po więcej informacji odsyłam pod ten adres: https://portal.abczdrowie.pl/leki-na-grzybice-pochwy.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.