Czy to oznacza, że leczenie grzybicy pochwy przynosi efekty?

Od jakiegoś czasu zmagam się z grzybica pochwy, miałam wydzielina z takimi grudkami, kuleczkami a później serowatą. Czasami odczuwałam pieczenie lub świąd. Stosowałam gynoxin optima i lactovaginal. Leczenie przerwałam na czas miesiączki. Po zakończeniu miesiączki spowrotem wystąpiły objawy, serowata wydzielina bez pieczenia i świądu. Zastosowałam jednego dnia lactovaginal, a wczoraj iladian direct plus. Dzisiaj rano mam bardzo wodnistą wydzielinę z kuleczkami. Czy to oznacza postęp w leczeniu czy coś innego się dzieje?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety jest mało prawdopodobne, by leczenie tak szybko przyniosło efekty – wydzielina z pochwy może być upławami z pozostałościami po rozpuszczonych globulkach.

To, czy choroba ustępuje rozpozna Pani po braku czy osłabieniu dolegliwości, to jest pieczenia, swędzenia, upławów itd. Dlatego też proszę kontynuować stosowanie preparatu i probiotyku ginekologicznego, a jeżeli dolegliwości nie ustaną, proszę zgłosić się do ginekologa. O leczeniu kandydozy może Pani przeczytać pod tym adresem:https://portal.abczdrowie.pl/leki-na-grzybice-pochwy.

Choć grzybica pochwy jest jedną z najczęstszych infekcji intymnych pochwy, to zarazem bywa problematyczna w leczeniu. Wymaga dbałości o higienę oraz dietę, a w przypadku kobiet, które współżyją – także leczenia partnera seksualnego. Niestety drożdżyca szybko się przenosi, nie dając często żadnych objawów u mężczyzn. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy.

Warto pamiętać, że Candida albicans, czyli grzyb wywołujący chorobę, jest mikroorganizmem stanowiącym element fizjologicznej mikroflory. Przykre dolegliwości powoduje najczęściej wówczas gdy dochodzi do spadku odporności bądź zaburzeń hormonalnych czy leczenia antybiotykiem (który wpływa negatywnie na dobroczynną florę bakteryjną organizmu). Jeśli jest Pani zainteresowana, to szczegółowo omawia ten problem nasz materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-grzybicy-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.