Co robić z tą grzybicą dróg rodnych?

Jestem dwa miesiące po zabiegu histerioskopii usunięcia polipa endromeyrialnego. Było wszystko ok. Teraz po dwóch miesiącach 13 lutego dostałam grzybicy POCHWY do wizyty JEST bardzo duzo czasu gdyż wizytę u ginekologa mam 23 lutego. Nie mam się czym leczyć ponieważ wszystkie globulki dopochwowe i tabletki są dostępne na receptę. Jedynie co mogę robić przez ten czas to smarować się maść clotrimazol gdzie są marne skutki. Jak wyżej napisane miałam zabieg histerioskopie usunięcie polipa czy po tym zabiegu mogę mieć właśnie częste jakieś infekcje grzybicze???? Drugie pytanie czy znów nie pochoruje się na coś innego ginekologicznego tylko dlatego że nie leczyłam sie przez ten czas bo wszystkie leki są na receptę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

polip, czy raczej usunięcie go, nie ma wpływu na pojawienie się infekcji intymnej o charakterze grzybiczym. Tego typu stany zapalne są natomiast charakterystyczne dla osłabionego organizmu, na kandydozę pochwy cierpią także kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną lub po antybiotykoterapii.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy.

Infekcje grzybicze są bardzo częste i nierzadko mają charakter nawrotowy, zwłaszcza gdy są nieleczone bądź leczone nieprawidłowo. W przypadku niepodjęcia leczenia w ogóle dolegliwości mogą się nasilać, natomiast nie powinny powodować poważniejszych problemów w postaci infekcji o innym charakterze.

Oczywiście wizyta u ginekologa w tym wypadku jest nieodzowna, niemniej jednak jeżeli w tym momencie jest to niemożliwe, to w aptece znajdzie Pani szereg leków przeciwgrzybiczych dostępnych bez recepty.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy-leki-bez-recepty-tabletki-masci-plyny oraz https://portal.abczdrowie.pl/jak-byc-niedostepna-dla-bakterii-i-grzybow-w-wakacje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.