Czy z powodu grzybicy muszę odstawić antykoncepcję?

Witam, Od kilku lat cierpię na nawracające infekcje grzybicze. Miałam robiony posiew z pochwy i wyszły liczne kolonie candida albicans. Od stycznia został mi przypisany lek Trioxal na pół roku. Lekarz powiedział że ten lek przyjmuje się pierwszego dnia miesiączki jednak ze względu na to że biorę tabletki antykoncepcyjne nie zażywam go w ten sposób. Moje pytanie jest następujące czy biorąc leki przeciwgrzybicze mogę odstawic tabletki antykoncepcyjne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tabletki antykoncepcyjne może Pani odstawić w każdym momencie, choć najlepiej byłoby dokończyć opakowanie pigułek i nie zaczynać kolejnego blistra. To powinno zminimalizować ryzyko pojawienia się zaburzeń hormonalnych, które występują bardzo często po zrezygnowaniu z doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Co do grzybicy, która Pani doskwiera, to warto pamiętać, że narażone są na nią w większym stopniu kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, ponieważ u nich dochodzi do zaburzeń w obrębie mikrobioty pochwy. Być może zatem decyzja o odstawieniu antykoncepcji w tej formie okaże się pomocna w wyeliminowaniu infekcji drożdżakowej.

O tym typie infekcji przeczyta Pani w naszych artykułach zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy oraz https://portal.abczdrowie.pl/objawy-i-leczenie-grzybicy-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.