Co zrobić z tym pieczeniem warg sromowych?

Witam mam grzybicę pochwy najpierw stosowałam krem clotrimazolum, później dostałam globulki Pinafucim na 3 dni i krem pinafucort,a teraz mam globulki Macmiror 500 na początku było dobrze jak je zaczęłam stosować a po 6 dniu stosowania od nowa wargi sromowe mnie pieką i podczas oddawania moczu też piecze jestem w 23 tygodniu ciąży i boję się o dziecko, dzisiaj jest ósmy dzień od stosowania Macmiror i nie widzę poprawy

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę zgłosić się do ginekologa – po zakończeniu kuracji lekiem Macmiror Complex może zadecydować o zastosowaniu innego leku. Niestety nie ma jednego, uniwersalnego leku na grzybicę pochwy, dlatego warto by został wykonany posiew wydzieliny z pochwy w celu ustalenia, czy patogenem jest Candida albicans (czy inny grzyb z rodziny Candida) oraz na jaki lek wykazuje wrażliwość. Podsumowując: w przypadku trudnych do leczenia infekcji posiew jest kluczowy, gdyż pomaga dobrać odpowiednie, celowane leczenie. O badaniu może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/posiew-z-pochwy-wskazania-charakterystyka-wynik-badania.

Jednocześnie proszę zachować spokój – niestety ciąża sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczych z powodu zaburzonej równowagi hormonalnej. Przyszłe mamy, zwłaszcza te, które mają skłonności do infekcji Candida albicans, niekiedy borykają się z nią przez cały okres trwania ciąży. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy.

Na szczęście, w przeciwieństwie do infekcji bakteryjnych oraz pierwotniakowych czy wirusowych, infekcje grzybicze nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla płodu. Po wyleczeniu warto zadbać o profilaktykę – mam tu na myśli probiotyki ginekologiczne, dietę zawierającą produkty bogate m.in. w witaminę C oraz ograniczenie węglowodanów prostych.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/gdy-idziesz-na-basen-jacuzzi-stosujesz-antykoncepcje-badz-kwasna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.