Czy te nawracające objawy to skutek złego leczenia?

Witam. Jakiś czas temu ginekolog zdiagnozował u mnie drożdżycę i zalecił stosowanie leków (były to globulki Pimafucin). Kurację stosowałam 3 dni. Niestety po okresie zaledwie miesiąca problem powrócił, wtedy też bez konsultacji przyjęłam kolejne 3 globulki. Przyniosło to krótkotrwałe efekty, ale dolegliwości znów powróciły (tym razem oprócz sporadycznej gęstej, "serowatej" wydzieliny pojawiły się też rzadsze, mleczne upławy o nieprzyjemnym zapachu). Czy nawracające uciążliwe objawy mogą być skutkiem nieprawidłowego lub niedokończonego leczenia antybiotykami czy mogą raczej świadczyć o innym problemie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w takim wypadku warto wykonać posiew z pochwy, by upewnić się co do grzybiczego charakteru infekcji. Leczenie drożdżycy, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwe i nie zawsze udaje się osiągnąć efekty lecznicze już po pierwszym cyklu kuracji. Trudno więc powiedzieć, skąd u Pani nawracająca infekcja – być może posiew będzie pomocny, ponieważ z niego dowie się Pani również, na które substancje czynne wrażliwy jest patogen powodujący infekcję intymną. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/posiew-z-pochwy-wskazania-charakterystyka-wynik-badania.

Dodatkowo proszę zwrócić uwagę na właściwą higienę intymną (zarówno zbyt częsta, jak i zbyt rzadka może być szkodliwa), odpowiednią dietę (Candida albicans gwałtownie namnażają się przy udziale cukrów), a także stosowanie probiotyków. Te ostatnie są nieodzowne w życiu każdej kobiety, zwłaszcza cierpiącej z powodu nawracających infekcji. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/gdy-idziesz-na-basen-jacuzzi-stosujesz-antykoncepcje-badz-kwasna.

Proszę również pamiętać, że jeżeli ma Pani partnera seksualnego i współżyje z nim Pani, to prawdopodobnie zarażacie się kandydozą od siebie nawzajem. W takim wypadku tylko równoczesne przeprowadzenie kuracji u obojga partnerów może uchronić Panią przed nawrotem infekcji.

Być może również ten artykuł Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy-czym-zwalczyc-ja-skutecznie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.