Czy Nolpaza jest bezpieczna w ciąży?

Przed zajściem w ciążę przyjmowałam nolpazę 40 regularnie. Chcąc wszystko zaplanować wybrałam się do ginekologa i spytałam czy ten lek może być stosowany w czasie ciąży. Ginekolog odparł, że nie ma żadnych problemów, można zażywać. Uwierzyłam, a teraz będąc w 5 tygodniu ciąży jestem przerażona czytając informacje ze lek ten nie jest wskazany i może uszkadzać płód. Co powinnam zrobić? Lekarz nie zbadał mnie, zerknął tylko na opakowanie i powiedział że można brać lek bez żadnych przeszkód, nie mam pojęcia czy brać lek dalej i uwierzyć w zapewnienia że nie ma żadnefo wpływu na ciąże czy lepiej kierować się tym co przeczytałam w internecie i zaprzestać stosowania.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani z jakiego powodu stosuje Pani pantoprazol, natomiast leki zawierające tę substancję mogą być stosowane przez ciężarne w porozumieniu z lekarzem, gdy korzyści przewyższają ewentualne (hipotetyczne) zagrożenia płynące z takiej farmakoterapii. Ponieważ nie został zbadany wpływ leku na rozwijający się płód, to ostrożność sugeruje, by jeśli to możliwe zrezygnować z zażywania pantoprazolu. Tutaj więcej o tym, co można zażywać w ciąży, a co jest niewskazane: https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-w-ciazy-co-mozna-a-czego-nie-mozna-stosowac.

Jednak jeżeli zdiagnozowano u Pani refluks żołądkowo-przełykowy i konieczne jest leczenie Nolpazą, to może je Pani kontynuować, zwłaszcza, że ciąża będzie nasilać dolegliwości związane z nadprodukcją kwasów żołądkowych. Odsyłam do sugestii naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leczenie-refluksu-a-podejrzenie-ciazy.

Warto skonsultować to z ginekologiem prowadzącym ciążę, ponieważ to on ostatecznie decyduje o zasadności leczenia danym preparatem – jemu warto zaufać, a nie informacjom z internetu.

Więcej o nadkwasocie i sposobach na nią podczas ciąży w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-zgage-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.